Epoka gwiazd, czyli śladami kultur fanowskich w teatrze XIX w.

2024-01-09, 11:15

Epoka gwiazd, czyli śladami kultur fanowskich w teatrze XIX w.
Okładka książki "Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku". Foto: Wydawnictwo Uniwersitas / mat. ptromocyjne

Druga połowa wieku XIX jest nazywana w historii teatru "epoką gwiazd". Najpopularniejsi aktorzy pełnili wtedy rolę podobną do dzisiejszych celebrytów i gwiazd sportu. Czy da się opowiedzieć o ówczesnej teatralnej publiczności stosując współczesne kategorie? Czy w XIX wieku istnieli "nastoletni fani" gwiazd sceny? Gościem Konrada Szczebiota była dr Agata Łuksza (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego), autorka książki "Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku".

Mocno czekoladowy tort Marcello, który na specjalne okazje pojawia się na polskich stołach, powstał jako hołd dla warszawskiej aktorki, Heleny Marcello, związanej z Teatrami Warszawskimi przez ponad czterdzieści lat – od 1879 do 1923 roku.

Tort Marcello to jeden z historycznych śladów po teatralnych kulturach fanowskich, które wyłaniały się na ziemiach polskich w XIX i na początku XX wieku. Książka "Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku" odzyskuje wczesne doświadczenia i praktyki fanowskie - pomimo że stanowiły one ważny element polskiego życia teatralnego, zostały uznane za zbyt błahe, by o nich pamiętać.

Jest opowieścią o dziewiętnastowiecznych teatromanach i teatromankach, miłośnikach i miłośniczkach gwiazd scenicznych i przedstawień teatralnych, ujawniającą sploty między historią teatru i historią fanostwa. Kim byli dziewiętnastowieczni fani i fanki? Jak przedstawiały ich ówczesne media? Jak okazywali swoją pasję?

Posłuchaj

Dr Agata Łuksza (Polskie Radio 24 / Rząd 2, miejsce 4) 24:26
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rząd 2, miejsce 4

Prowadził: Konrad Szczebiot

Goście: dr Agata Łuksza 

Data emisji: 08.01.2024

Godzina emisji: 23.35

PR24/ka 

Polecane

Wróć do strony głównej