"Groźby użycia broni atomowej to próba szantażu". Wspólne stanowisko szefów MSZ Polski i Niemiec ws. Rosji

- Nie należy lekceważyć rosyjskich gróźb użycia broni atomowej na Ukrainie - podkreślili we wtorek szefowie MSZ Polski i Niemiec Zbigniew Rau i Annalena Baerbock. Ich zdaniem jednak groźby te to próba szantażu i wywołania przełomu psychologicznego w UE i NATO.

2022-10-04, 12:44

"Groźby użycia broni atomowej to próba szantażu". Wspólne stanowisko szefów MSZ Polski i Niemiec ws. Rosji
Ілюстрацыйнае фота.Foto: Radowitz/Shutterstock

Szefowie MSZ Polski i Niemiec zostali zapytani na konferencji prasowej w Warszawie o groźbę użycia przez Rosję na Ukrainie broni atomowej.

Zdaniem Zbigniewa Raua są to próby wywołania przełomu psychologicznego w UE i NATO. Zaznaczył zarazem, iż "my w Polsce uważamy, że nigdy nie należy lekceważyć rosyjskich gróźb". Zapewnił, że NATO zareaguje "adekwatnie do sytuacji".

Również Annalena Baerbock podkreśliła, że do groźby użycia broni atomowej trzeba podchodzić poważnie, choć - jak oceniła - jest to próba szantażu. Wskazywała, że Putin nie po raz pierwszy używa tego rodzaju "nieodpowiedzialnej groźby".

- Wspólnota światowa - szczególnie podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - powiedziała, że żaden inny kraj tego świata nie będzie akceptował prób szantażu nuklearnego - stwierdziła szefowa niemieckiej dyplomacji. "G7, UE, NATO, ONZ nie dadzą się zastraszyć tego rodzaju groźbami. Będziemy dalej wspierać Ukrainę w jej prawie do samostanowienia - zapewniła Baerbock. 

REKLAMA

Posłuchaj

Szef MSZ Z. Rau po spotkaniu z szefową dyplomacji Niemiec A. Baerbock (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 "Trzeba być czujnym"

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz przekazał, że MSZ nie notuje żadnych sygnałów sugerujących, iż Rosja może w najbliższym czasie użyć broni atomowej.

Gość audycji Programu 1 Polskiego Radia "Sygnały dnia" podkreślił jednocześnie, że "zawsze należy być czujnym".

- Na tym etapie nie notujemy jednak takich kroków po stronie rosyjskiej, które by wzbudzały w nas jakąś gigantyczną obawę przed realizacją takiego scenariusza w perspektywie dni - mówił Marcin Przydacz.

REKLAMA

Posłuchaj rozmowy z wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem.

Czytaj też:

MN/PAP/IAR/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej