Inwestycje w czasie podwyższonej inflacji. Sprawdź, jakie są perspektywy zysku

Inflacja wpływa na stopy zwrotu osiągane przez inwestorów. Pewne klasy aktywów pozwalają na lepsze uchronieni oszczędności w czasach podwyższonego wzrostu cen. Sprawdzamy, w co inwestować w okresie podwyższonej inflacji.

2022-10-06, 09:45

Inwestycje w czasie podwyższonej inflacji. Sprawdź, jakie są perspektywy zysku
Niektóre klasy aktywów lepiej chronią oszczędności przed inflacją.Foto: Shutterstock/Andreas H

Zazwyczaj inwestorzy kupują papiery wartościowe o stałym dochodzie, takie jak obligacje korporacyjne lub papiery skarbowe, ponieważ chcą uzyskać stabilny strumień dochodów w postaci płatności odsetkowych. Ponieważ jednak w przypadku większości papierów wartościowych o stałym dochodzie stopa procentowa pozostaje niezmienna do momentu zapadalności, siła nabywcza płatności odsetkowych maleje wraz ze wzrostem inflacji. W rezultacie, ceny obligacji mają tendencję do spadania, gdy inflacja rośnie.

Jednym z wyjaśnień jest fakt, że większość obligacji wypłaca stałe odsetki, czyli kupony. Rosnąca inflacja zmniejsza siłę nabywczą przyszłych (stałych) przychodów z kuponów obligacji, obniżając wartość bieżącą przyszłych stałych przepływów pieniężnych. Przyspieszająca inflacja jest jeszcze bardziej szkodliwa dla obligacji długoterminowych, biorąc pod uwagę skumulowany wpływ niższej siły nabywczej dla przepływów pieniężnych otrzymywanych daleko w przyszłości.

Bardziej ryzykowne obligacje wysokodochodowe zazwyczaj zapewniają wyższe dochody, a zatem mają większą poduszkę finansową niż ich odpowiedniki o ratingu inwestycyjnym, gdy inflacja rośnie. 

Wpływ inflacji na akcje

Akcje zagraniczne dobrze radziły sobie z inflacją w ciągu ostatnich 30 lat. W teorii przychody i zyski spółki powinny rosnąć w podobnym tempie jak inflacja. Oznacza to, że ceny akcji powinny rosnąć wraz z ogólnym poziomem cen dóbr i usług w gospodarce.

REKLAMA

Opisana powyżej relacja teoretycznie powinna utrzymywać się na wszystkich rynkach. W praktyce sytuacja jest bardziej złożona. Przykładowo, w ciągu ostatnich 30 lat akcje amerykańskie miały tendencję do pewnego wzrostu cen, gdy inflacja przyspieszała, choć zależność ta nie jest szczególnie silna.

Większe spółki mają tendencję do silniejszego związku z inflacją niż spółki średniej wielkości, a spółki średniej wielkości miały silniejszy związek niż spółki mniejsze. Zagraniczne akcje na rynkach rozwiniętych miały tendencję do spadku cen, gdy inflacja rosła, a akcje na rynkach wschodzących wykazywały jeszcze silniejszy negatywny związek.

Wpływ inflacji na aktywa realne

Aktywa realne, takie jak towary i nieruchomości, mają pozytywny związek z inflacją.

Towary były historycznie dobrym sposobem na pozycjonowanie się na rosnącą inflację. Inflacja jest mierzona poprzez śledzenie cen towarów i usług, do wytworzenia których często potrzebne są towary. Towary związane z energią, takie jak ropa, mają szczególnie silny związek z inflacją. Metale przemysłowe i szlachetne również mają tendencję do wzrostu, gdy inflacja przyspiesza, chociaż bywają okresy, że opisana zależność nie utrzymuje się.

REKLAMA

Towary mają jednak istotne wady. Mają tendencję do większej zmienności niż inne klasy aktywów, nie przynoszą dochodu i historycznie nie osiągały lepszych wyników niż akcje i obligacje w dłuższych okresach czasu.

Jeśli chodzi o nieruchomości, właściciele nieruchomości mogą często zwiększyć płatności czynszu, gdy ceny towarów i usług rosną, co może przełożyć się na poprawę zyskowności inwestycji. W długim terminie inwestycje w nieruchomości okazywały się zabezpieczać portfel przed inflacją w miarę dobrze, co nie oznacza, że ich ceny nie mogą spadać w okresach spowolnienia gospodarczego.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ mib/koz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej