Rozmowy NATO w Brukseli. Ambasador Szatkowski zdradził tematy dyskusji

- Rozmowy ministerialne, które odbędą się w połowie października w Brukseli, będą dotyczyć infrastruktury krytycznej państw NATO i zagrożenia jądrowego ze strony Rosji - mówi ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski.

2022-10-09, 11:21

Rozmowy NATO w Brukseli. Ambasador Szatkowski zdradził tematy dyskusji
Ambasador RP przy NATO: odpowiedzialność za eksplozję w Przewodowie ponosi Rosja - z tym zgodzili się wszyscy. Foto: Shutterstock

- Podczas spotkania ministrów obrony na pewno będzie omawiana sytuacja bezpieczeństwa, to co się dzieje na Ukrainie, będziemy oceniali rozmieszczenie sił sojuszniczych na wschodniej flance Sojuszu, to, czy jest ono wystarczające. Dyskusja będzie dotyczyła tego, jak dostosować strukturę dowodzenia NATO do nowych warunków. To jest konkretna zdolność NATO, która niezbędna jest, by mieć pełen obraz sytuacji bezpieczeństwa i aby zapewnić łączność między sojusznikami - wskazał.

Jak dodał, podczas potkania ministerialnego na pewno zostanie poruszona kwestia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w związku z sabotażem gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

- Te wydarzenia są sygnałem ostrzegawczym dla całego NATO. Odbyliśmy już wstępną dyskusję na ten temat. Padały argumenty, że musimy na te kwestie zwracać baczną uwagę. Polska będzie się zwracać o to, aby dokonać oceny bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej państw sojuszniczych. To jednak wstępna faza. Pracujemy nad tym, jak taka ocena mogłaby wyglądać - wskazał.

Ministrowie mają dyskutować też o groźbie włączenia się Białorusi w działania wojenne po stronie Rosji. - Musimy stale monitorować i oceniać takie zagrożenie. NATO z wielką uwagą obserwuje ewolucję sytuacji na Białorusi. Polska będzie nadal zwracać uwagę Sojuszu na tę kwestię. To może oczywiście dotyczyć Ukrainy, ale też może stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla Sojuszu - zaznaczył ambasador
Jak dodał, widać dużą determinację Rosji do tego, aby włączyć Białoruś w działania wojenne. - Choć władzom Białoruś na tym nie zależy, są pod nieustanną presją w tej kwestii - wskazał.

REKLAMA

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Rozmowy ministerialne mają dotyczyć też wzmocnienia wschodniej flanki NATO. - Ocenimy, czy działania idą zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Madrycie. Zawsze jest przestrzeń do wzmocnienia obecności wojskowej w naszym regionie. Działania Sojuszu nie mogą być w tym kontekście uznane za prowokacyjne, biorąc pod uwagę rozmieszczenie znacznych sił rosyjskich na terytorium Ukrainy - wskazał.

Zaznaczył, że w ślad za groźbami Rosji dot. użycia broni nuklearnej nie ma obecnie sygnałów świadczących, że idą za tym konkretne kroki. - Aczkolwiek musimy pamiętać, że w obszarze taktycznej broni jądrowej jest to zawsze trudniejsze do rozpoznania, niż w obszarze broni strategicznej. Musimy być czujni - powiedział Szatkowski. Ten temat - jak powiedział - na pewno pojawi się też na spotkaniu ministerialnym.

W rozmowach ma wziąć udział także minister obrony Ukrainy.

Czytaj także:

dn/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej