Zełenski rozmawiał z Bidenem o rosyjskich atakach. Prezydent USA złożył jasną deklarację
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek wieczorem na Telegramie, że po rosyjskim ostrzale rakietowym ukraińskich miast rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem. Przywódcy poruszyli temat obrony przeciwlotniczej.
2022-10-10, 22:52
"Odbyłem produktywną rozmowę z prezydentem USA Joe Bidenem. Głównym tematem rozmowy była obrona powietrzna. Obecnie jest to priorytetem numer 1 w naszej współpracy" - oznajmił ukraiński prezydent.
Wkrótce po Zełenskim o rozmowie przywódców poinformował też Biały Dom, który przekazał, że prezydent Biden obiecał, iż USA będą nadal dostarczały Ukrainie sprzęt, którego potrzebuje do obrony, w tym zaawansowane systemy obrony powietrznej.
Zełenski przekazał również, że rozmawiał wcześniej w poniedziałek o ostrzałach z amerykańską ambasador w Kijowie Bridget Brink.
"Stany Zjednoczone potępiają rosyjskie ataki na obiekty infrastruktury Ukrainy i zdeterminowane są pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i okrucieństwa popełnione w naszym kraju. Dziękujemy za wasze wsparcie!" - napisał ukraiński prezydent na Telegramie.
REKLAMA
"Ukrainy nie da się zatrzymać"
Wołodymyr Zełenski opublikował też w mediach społecznościowych wieczorne wystąpienie.
- Ukrainy nie da się zastraszyć, tylko jeszcze bardziej zjednoczyć. Ukrainy nie da się zatrzymać, tylko jeszcze bardziej przekonać, że terrorystów trzeba unieszkodliwić - powiedział ukraiński prezydent.
- Już teraz okupanci nie mogą nam niczym odpowiedzieć na polu walki i dlatego uciekają się do terroru. Cóż, zrobimy tak, by pole walki było dla nich jeszcze bardziej bolesne. A wszystko zniszczone, odbudujemy - oznajmił.
Swoje wystąpienie Zełenski nagrał w centrum Kijowa, gdzie rano w poniedziałek uderzyły rosyjskie pociski, a wieczorem wciąż trwały prace naprawcze.
REKLAMA
- Władze terrorystów mówią, że rzekomo trafili we wszystkie planowane cele. Po pierwsze, kłamią jak zawsze. Po drugie, kłamią jak zawsze. Spójrzcie na ich realne cele oprócz obiektów energetyki - zauważył.
Prezydent wymienił szereg obiektów cywilnych, kulturalnych i oświatowych - parków, muzeów, kościołów - które w Kijowie i innych miastach zostały zaatakowane rosyjskimi rakietami.
Zobacz także:
- Ukraiński generał opublikował mapę ostrzałów. Widać, gdzie uderzali Rosjanie
- Zgromadzenie Ogólne ONZ. Szczerski: Polska współautorem rezolucji potępiającej Rosję
Rosyjskie ataki. Rośnie liczba ofiar
Zełenski przekazał, że w wyniku ataków zginęło 12 osób. Wcześniej władze informowały o 11 ofiarach śmiertelnych. Są to jednak wstępne dane, dlatego liczba ofiar może być dużo wyższa.
REKLAMA
Wśród zaatakowanych miast są Kijów, Lwów, Równe, Żytomierz, Tarnopol, Chmielnicki, Iwano-Frankiwsk, Winnica, Pryłuki, Nieżyn, Konotop, Charków, Krzemieńczuk, Dniepr, Krzywy Róg, Zaporoże, Mikołajów, Odessa.
Siły ukraińskie zestrzeliły 56 celów - 43 rakiety manewrujące i 13 dronów.
jp/IAR/PAP/kor
REKLAMA