Nuclear Sharing. Marek Wróbel: to podniosłoby status Polski w NATO
- Żaden z nowych członków NATO nie uczestniczy w programie Nuclear Sharing. Udział Polski oznaczałby też docenienie wschodniej flanki Sojuszu - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel (Fundacja Republikańska). Gośćmi byli również Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") i Michał Piękoś ("Trybuna").
2022-10-11, 09:30
Posłuchaj
W wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" prezydent Andrzej Duda nie wykluczył ewentualnego skorzystania z parasola nuklearnego w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i groźbami Kremla pod adresem państw europejskich.
"Nuclear Sharing to podniesienie statusu członka NATO"
Michał Piękoś przyznał, że należy unikać ślepego entuzjazmu ws. tego programu. - Trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw. Będąc częścią tego programu, stalibyśmy się celem rosyjskich głowic nuklearnych. Jednocześnie nie mielibyśmy możliwości podjęcia autonomicznej decyzji względem użycia broni. Ważne jest, aby uniknąć sytuacji, że spadną na nas wszystkie minusy związane z Nuclear Sharing - powiedział.
- Udział w Nuclear Sharing to podniesienie statusu członka NATO. Żaden z nowych członków NATO nie uczestniczy w tym programie. To oznaczałoby docenienie wschodniej flanki Sojuszu. Nie trzeba wiele, żeby sprowokować Putina. Jego rakiety i tak są w nas wycelowane. Kluczowe jest odstraszanie - tłumaczył z kolei Marek Wróbel.
Również Bogumił Łoziński przyznał, że Putina nie trzeba specjalnie prowokować. - Po Ukrainie możemy być następnym celem. Nienawiść Putina do Polski jest olbrzymia - podsumował.
REKLAMA
Posłuchaj
Nuclear Sharing nie rozszerza grupy państw, które dysponują bronią nuklearną. To broń amerykańska, tylko zlokalizowana na terenie innego kraju. Obecnie broń atomową ma jedynie trzech członków NATO: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Francja.
Nuclear Sharing został zapoczątkowany w latach 50. Ustalono, że w przypadku wybuchu wojny siły zbrojne państw korzystających z programu będą upoważnione do jej użycia za pozwoleniem rządu USA. Polityką udostępniania broni nuklearnej objęte są Belgia, Niemcy, Holandia, Włochy i Turcja.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Debata poranka
Prowadzi: Dorota Kania
Goście: Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"), Marek Wróbel (Fundacja Republikańska), Michał Piękoś ("Trybuna")
REKLAMA
Data emisji: 11.10.2022
Godzina emisji: 8.35
PR24/tj/kor
Polecane
REKLAMA