Nuclear Sharing dla Polski? Sobolewski: zbrodniarz z Kremla i ziemniaczany białoruski dyktator nie potrzebują pretekstu

- Po spełnieniu wszystkich warunków, w ramach szerszego porozumienia, Nuclear Sharing może być kolejnym elementem zapewniającym Polsce bezpieczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. 

2022-10-11, 08:35

Nuclear Sharing dla Polski? Sobolewski: zbrodniarz z Kremla i ziemniaczany białoruski dyktator nie potrzebują pretekstu
Krzysztof Sobolewski z PiS odniósł się w PR24 do tematu Nuclear Sharing. Foto: Forum/Zuma Press/Ssgt. Dylan Murakami/U.S. Air

W wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" prezydent Andrzej Duda nie wykluczył ewentualnego skorzystania z parasola nuklearnego w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i groźbami Kremla pod adresem państw europejskich.

"Kolejny element bezpieczeństwa Polski"

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że popiera stanowisko prezydenta. - Takie tematy lubią ciszę dyplomatyczną. Najlepiej byłoby o tym mówić po fakcie, wcześniej działać - stwierdził Krzysztof Sobolewski. 

Tymczasem Donald Tusk, komentując możliwości posiadania przez Polskę broni nuklearnej, mówił: "Administracja z tak mizernymi kwalifikacjami, tak bałaganiarska, z panami typu Jacek Sasin u steru władzy - gdyby oni mieli do dyspozycji jeszcze broń atomową, to nie wiem, czy Rosjanie by się przestraszyli, ale my naprawdę powinniśmy się wtedy przestraszyć".

- Zbrodniarz z Kremla nie potrzebuje pretekstów, podobnie ziemniaczany dyktator białoruski. Aleksander Łukaszenka cieszy się na myśl o zmianie władzy w Polsce, na bardziej mu przychylną w postaci Donalda Tuska. Po spełnieniu wszystkich warunków, w ramach szerszego porozumienia, Nuclear Sharing może być kolejnym elementem zapewniającym Polsce bezpieczeństwo - podsumował sekretarz generalny PiS. 

REKLAMA

Nuclear Sharing nie rozszerza grupy państw, które dysponują bronią nuklearną. To broń amerykańska, tylko zlokalizowana na terenie innego kraju. Obecnie broń atomową ma jedynie trzech członków NATO: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Francja. 

Czytaj także:

Nuclear Sharing został zapoczątkowany w latach 50. Ustalono, że w przypadku wybuchu wojny siły zbrojne państw korzystających z programu będą upoważnione do jej użycia za pozwoleniem rządu USA. Polityką udostępniania broni nuklearnej objęte są Belgia, Niemcy, Holandia, Włochy i Turcja.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Krzysztof Sobolewski (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 11.10.2022
Godzina emisji: 7.07

PR24/tj/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej