Orlen wybuduje port dla morskich farm wiatrowych. Wiech: możemy stać się hubem tego segmentu

- Tajemnicą poliszynela jest, że Litwa przygląda się rozwojowi infrastruktury offshore w Polsce, by korzystać z niej przy budowie własnych farm wiatrowych - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl.  

2022-10-14, 12:50

Orlen wybuduje port dla morskich farm wiatrowych. Wiech: możemy stać się hubem tego segmentu
Inwestycja związana jest z morską farmą wiatrową Baltic Power, która jest wspólnym przedsięwzięciem PKN Orlen i Northland Power, będzie zlokalizowana w Świnoujściu. Foto: Shutterstock/Tom Buysse

PKN Orlen i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisały umowę dotyczącą terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Inwestycja związana z morską farmą wiatrową Baltic Power, która jest wspólnym przedsięwzięciem PKN Orlen i Northland Power, będzie zlokalizowana w Świnoujściu.

"Te instalacje są nam potrzebne"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 zapowiedzi dotyczące rozwoju polskiego segmentu offshore będą miały znaczenie nie tylko na rozwoju regionów nadmorskich. - Jest szansa rozlania się tych inwestycje na całą Polskę. Budowa ponad 10 GW mocy w farmach wiatrowych nad polskim morzem to inwestycja o skali 130 mld złotych. Im więcej z tych pieniędzy zostanie w Polsce, tym większe korzyści będziemy odnosiła nasza gospodarka. Te instalacje są nam potrzebne z punktu widzenia stabilnego rozwoju energetycznego. Warto też pamiętać, że wraz z możliwościami uczestnictwa polskich spółek w tego typu projektach, rośnie nas zasób kompetencyjny. Można będzie to wykorzystać przy projektach naszych sąsiadów. Tajemnicą poliszynela jest, że Litwa przygląda się rozwojowi infrastruktury offshore w Polsce, by korzystać z niej przy budowie własnych farm wiatrowych. Możemy stać się hubem dla tego segmentu - powiedział Jakub Wiech. 

Podkreślił przy tym, że należy oddzielić kwestię wiatraków morskich i lądowych. - To inne technologie. Rząd PiS wskazywał, że inwestycję energetykę na morzu są konieczne. Przejawia się w tym swoiste podejście do energetyki rozproszonej. PiS stara się kreować warunki pod budowę dużych mocy skanalizowanych w rękach kilku spółek oraz skupionych geograficznie na określonych obszarach. Zmiany w prawie dotyczące wiatraków na lądzie niestety pozbawiły nas tej technologii, ale napędzenie rozwoju offshore i fotowoltaiki sprawiło, że moce postrzegane jako rozproszone powstają w Polsce jako duże jednostki energetyczne - tłumaczył Jakub Wiech. 

Posłuchaj

Jakub Wiech gościem Antoniego Opalińskiego (Temat dnia/Gość PR24) 13:44
+
Dodaj do playlisty

Budowa terminalu instalacyjnego Grupy Orlen w Porcie Świnoujście ma się zakończyć na przełomie lat 2024/2025, a jego działalność rozpocznie się w 2025 roku. Zatrudnienie w nim znajdzie około 100 osób.

REKLAMA

W projekcie Baltic Power zostanie wykorzystanych 76 turbin o mocy 15 megawatów duńskiej firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Zakłada się, że w nowym zakładzie będzie pracować około 700 osób. Fabryka ma być gotowa w 2024 roku, a terminal instalacyjny rok później.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Opaliński 
Gość: Jakub Wiech (Energetyka24.pl)
Data emisji: 14.10.2022
Godzina emisji: 11.39

PR24/jt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej