Wypłata funduszy spójności dla Polski uzależniona od sądownictwa? Komisarz Janusz Wojciechowski wyjaśnia
- Wypłata funduszy spójności z unijnego budżetu dla Polski nie jest uzależniona od sądownictwa - powiedział w Luksemburgu komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. Skomentował w ten sposób doniesienia "Financial Times" i "Rzeczpospolitej" mówiące o tym, że Komisja Europejska wstrzyma niemal wszystkie fundusze dla Polski w związku z zarzutami dotyczącymi zmian w sądownictwie.
2022-10-17, 15:05
- Nie powinno być żadnych wątpliwości co do tego, że spór o reformę sadownictwa Polsce to jest osobny problem, to jest problem KPO, bo w przepisach dotyczących KPO jest rzeczywiście odniesienie do problemu sądownictwa. A w przypadku innych funduszy takiego odniesienia nie ma. Wiec ja jestem spokojny, zarówno jeśli chodzi o fundusze rolne, jak i fundusze spójności dla Polski. Te spekulacje nie mają żadnych podstaw, ani prawnych, ani podstaw faktycznych w działaniach Komisji - powiedział komisarz Janusz Wojciechowski.
Jego zdaniem także wypełnienie Karty Praw Podstawowych nie może być warunkiem wypłaty unijnych funduszy, bo Polska zgłosiła wobec Karty zastrzeżenia podczas negocjacji nad traktatem lizbońskim.
"Brak porozumienia między Brukselą a Warszawą"
Z opublikowanego przez dziennik "Rzeczpospolita" artykułu wynika, że Bruksela miała wstrzymać "praktycznie wszystkie fundusze dla Polski, dopóki nie naprawimy sądownictwa".
"Chodzi przede wszystkim o wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i związanej z tym konieczności przywrócenia do pracy sędziów odsuniętych przez ID oraz zagwarantowanie sędziom prawa do zadawania pytań prejudycjalnych do TSUE, czyli w praktyce wniosków o interpretację prawa UE. ID co prawda już nie istnieje - została zastąpiona nową Izbą Odpowiedzialności Zawodowej - ale nie zostały wypełnione pozostałe warunki" - można przeczytać w tekście "Rzeczpospolitej".
REKLAMA
"Financial Times" z kolei cytował anonimowych urzędników KE, którzy twierdzili, że większość nowych funduszy spójności z lat 2021-2027 jest na razie niedostępna dla Polski. Nasz kraj może natomiast korzystać z funduszu spójności z lat 2014-2020.
Jak twierdzi "FT" przyczyną ma być brak porozumienia między Brukselą a Warszawą w sprawie reformy sądownictwa. Jak relacjonuje brytyjski dziennik, KE ma uważać, że zmiany dokonane w ostatnim czasie przez polski rząd są wciąż niewystarczające.
Posłuchaj
- Spór o pieniądze z KPO. Radosław Fogiel: nie planujemy następnej nowelizacji ustawy o SN
- Kiedy dostaniemy fundusze z KPO? Wójcik: KE nie chodzi o praworządność, ale o politykę
- Polska czeka na środki z KPO. Prof. Liberadzki: władza pogubiła się, jeśli chodzi o relacje z UE
- Spor wokół KPO. Andrzej Kryj: chcemy, by Polska miała należne jej miejsce w UE
Beata Płomecka, IAR
REKLAMA
nj/asp/kor
REKLAMA