Jacek Liziniewicz o informacjach o wstrzymaniu środków UE dla Polski: wydaje się to cyrkiem medialnym
- Niestety narracja o wstrzymaniu środków dla Polski spina się w całość. Mimo wszystko wydaje się, że jest to cyrk medialny - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej". Gośćmi audycji był także Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej oraz Michał Piękoś z "Trybuny".
2022-10-18, 09:33
- Polska nie ma wszczętej procedury warunkowości i nie ma żadnych podstaw do tego, aby tego typu rozmowę w ogóle prowadzić. Wszystkie warunki zostały przez nas spełnione. Jesteśmy wśród państw, które najuczciwiej i najefektywniej wydatkują środki z polityki spójności - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister finansów. W ten sposób odniósł się do doniesień mówiących o tym, że Komisja Europejska chce zablokować nie tylko środki z KPO, ale też fundusze spójności.
Pieniądze dla Polski
Jacek Liziniewicz powiedział, że informacje o wstrzymaniu środków dla Polski są spekulacjami medialnymi. - Z jednej strony wygląda to tak, że rzeczywiście politycy PO zasugerowali swojemu koledze z UE, żeby puścił taką informację do dziennika "Rzeczpospolita" o wstrzymaniu wypłat dla Polski. Politycy opozycyjni mogliby wtedy pojechać do Brukseli i mówić, że to oni odblokowali te pieniądze - powiedział.
- Niestety narracja o wstrzymaniu środków dla Polski spina się w całość. Mimo wszystko wydaje się, że jest to cyrk medialny - dodał.
Jednoznacznej oceny tych informacji nie ma Marek Wróbel. - Trzy tygodnie temu mieliśmy zawirowanie dot. środków strukturalnych dla Węgier. Komisarz Janusz Wojciechowski wstrzymał się od głosowania, ale twierdził, że KE nie widzi związku między praworządnością a programem środków strukturalnych - powiedział.
REKLAMA
- Z drugiej strony jednak prezes Jarosław Kaczyński ponad dwa miesiące temu wspomniał, że jest przekonany o tym, że będą wstrzymane główne środki. Te sprawy rzutują na te informacje - ocenił.
Michał Piękoś podkreślił w tym kontekście, że rząd nie ma sukcesów w negocjacjach z Unią Europejską. - Jeżeli chodzi o zasadę warunkowości, czyli pieniądze za praworządność, premier Morawiecki zgodził się. Polski rząd zgodził się także, jeżeli chodzi o kamienie milowe. Próby negocjacji z Brukselą były porażkami dla rządu - zaznaczył.
- Narracja antyeuropejska rządu jest używana na rynek wewnętrzny. Kiedy premier jedzie do Brukseli, to okazuje się, że UE ma bardzo silną pozycję - powiedział.
Zapraszamy do wysłuchania całej debaty
Posłuchaj
***
Audycja: Debata poranka
REKLAMA
Prowadzący: Dorota Kania
Goście: Jacek Liziniewicz, "Gazeta Polska"; Marek Wróbel, Fundacja Republikańska; Michał Piękoś, "Trybuna"
Data emisji: 18.10.2022
Godzina emisji: 08.35
REKLAMA
dz/kor
Polecane
REKLAMA