Wicepremier Gliński o wystawie "Okruchy przeszłości": badania pod dawnym Pałacem Saskim są kontynuowane

Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas wernisażu ekspozycji na Pl. Piłsudskiego w Warszawie powiedział, że wystawa "Okruchy przeszłości" "dotyczy znalezisk archeologicznych, które zostały odkryte przed laty, gdy były przeprowadzane pierwsze badania pod dawnym Pałacem Saskim". - W tej chwili badania są kontynuowane - dodał.

2022-10-18, 12:48

Wicepremier Gliński o wystawie "Okruchy przeszłości": badania pod dawnym Pałacem Saskim są kontynuowane

Podczas wtorkowego wernisażu wystawy pt. "Okruchy przeszłości" na stołecznym Pl. Piłsudskiego minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że ekspozycja "dotyczy znalezisk archeologicznych, jakie tutaj zostały odkryte przed laty, gdy przeprowadzane były pierwsze badania archeologiczne".

- W tej chwili, jak widzimy, badania archeologiczne są kontynuowane i kolejne etapy odbudowy zgodnie z zapowiedzią i zgodnie z harmonogramem są realizowane. Bardzo chciałem podziękować wszystkim osobom, które realizują ten projekt, bo jak widzą warszawiacy i wszyscy Polacy, jest on realizowany sprawnie i bez zwłoki. Jednocześnie prezentujemy także kolejną wystawę, która wizualizuje tę architekturę - Pałac Brühla, Pałac Saski i kamienice przy ul. Królewskiej - jak one wyglądały i jak najprawdopodobniej będą wyglądały. Mówię najprawdopodobniej, bo będzie przecież ogłoszony konkurs architektoniczny i w szczegółach nie wiemy. To, co jest pewne, będzie zapewniony rygor konserwatorski - zwrócił uwagę.

Autentyczne materiały

Piotr Gliński przypomniał, że budynki mają być odbudowane "nie tylko w stylu, ale także z autentycznych, historycznych materiałów". - Chciałbym również powiedzieć, zwłaszcza tym, którzy zapowiadają, że jednym z elementów ich nieistniejącego programu jest niekontynuowanie tej odbudowy, że zapraszamy tutaj wszystkich, żeby zapoznali się z tym, jak przebiega proces odbudowy Pałacu Saskiego, a także jeszcze raz, bo mówiliśmy o tym wielokrotnie, chcę przypomnieć, co w tej chwili planujemy, co odpowiednie ciała zgodnie z ustawą pracujące w tej chwili nad tymi koncepcjami planują zgodnie, zresztą chyba z wolą Polaków, zainstalować w tych budynkach. A więc Pałac Brühla to przede wszystkim polski Senat. Jeżeli chodzi o Pałac Saski to najprawdopodobniej reprezentacyjne przestrzenie dla Urzędu Wojewódzkiego - powiedział wicepremier.

Posłuchaj

Piotr Gliński o przyszłości Pałacu Saskiego (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Dodał, że reszta będzie "dla kultury i obywateli". - Chcemy, żeby tutaj była filia Muzeum Historii Polski, Zachęty, która jest po drugiej stronie ulicy, żeby to było miejsce otwarte dla organizacji pozarządowych, dla warszawiaków, miejsce wspólne warszawiaków i Polaków. A więc przede wszystkim instytucje kultury, instytucje pamięci historycznej, bo przecież w tym miejscu mieszkał Chopin i było Biuro Szyfrów. To miejsce, w którym oprócz opowieści o Chopinie czy polskich szyfrantach będziemy także snuli opowieści o najważniejszych postaciach polskiej historii, np. o Marii Curie-Skłodowskiej. Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł (...), żeby także otworzyć tę przestrzeń dla małych księgarni - stwierdził szef MKiDN.

REKLAMA

"Okruchy przeszłości"

Wystawa "Okruchy przeszłości" prezentowana jest na ogrodzeniu terenu inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Składa się z wielkoformatowych plansz prezentujących artefakty wydobyte podczas prac archeologicznych, jakie prowadzone były pod dawnym Pałacem Saskim w latach 2006-2008.

Czytaj także:

REKLAMA

PAP/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej