Zamrożenie cen energii elektrycznej. W Sejmie dziś głosowanie nad rządowym projektem
W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w przyszłym roku. Zgodnie z nim maksymalna cena energii elektrycznej dla małych i średnich firm, samorządów oraz tzw. podmiotów wrażliwych wyniesie 785 złotych za megawatogodzinę. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, maksymalna cena za megawatogodzinę wyniesie 693 złote.
2022-10-20, 16:41
Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska powiedziała, że cena maksymalna będzie stosowana przez dostawców energii w rozliczeniach z gospodarstwami domowymi od momentu przekroczenia limitów określonych w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
Zgodnie z nią ceny będą utrzymane do limitu zużycia dwóch tysięcy kilowatogodzin rocznie. To rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju. Jeszcze wyższy limit - do 2600 kilowatogodzin - obejmie osoby z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników limit wyniesie trzy tysiące kilowatogodzin rocznie.
Zamrożenie cen energii elektrycznej. Ochrona aż do końca przyszłego roku
Wiceminister powiedziała, że przedsiębiorcy, samorządy i podmioty użyteczności publicznej będą objęci przepisami ustawy od 24 lutego tego roku do 31 grudnia przyszłego. Dodała, że w lutym Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła wojnę energetyczną w całej Europie.
Głosowanie nad rządowym projektem ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku zaplanowano na 16:30.
REKLAMA
Posłuchaj
- Ceny energii. Marszałkowski: dziś rynek energetyczny jest w znacznym stopniu niestabilny
- Ustawa o ochronie odbiorców energii elektrycznej już z podpisem prezydenta
- Ze stałej ceny energii skorzysta 17 mln gospodarstw domowych. Wiceminister rodziny podał szacunki
Zobacz: Anna Milczanowska z Prawa i Sprawiedliwości i Urszula Nowogórska z Polskiego Stronnictwa Ludowego w Polskim Radiu 24
IAR
asp
REKLAMA