USA: uroczystość upamiętniająca Juliana Kulskiego. "Ceniony architekt Banku Światowego"
W rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie we wtorek odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci zmarłego w ub. roku Juliana E. Kulskiego, bohatera Powstania Warszawskiego i uznanego w USA architekta i działacza polonijnego.
2022-10-25, 01:49
Dorobek i życie Kulskiego będą wspominać ambasador Marek Magierowski oraz wdowa po profesorze, Catharine Kulski. Zostanie też pokazany film "Goliat. Zapomniany bohater" autorstwa Tomasza Sańprucha i Witolda Tabaki. Na wydarzenie organizowane przez Fundację Kulskich zaproszono m.in. przedstawicieli Polonii i osoby związane z jego działalnością.
Kulski był synem prezydenta okupowanej Warszawy z ramienia Polskiego Państwa Podziemnego Juliana Spitosława Kulskiego. Podczas wojny światowej już jako 12-latek brał udział w działaniach ZHP i Szarych Szeregach, a jako 15-latek – w Powstaniu Warszawskim, walcząc pod pseudonimem "Goliat", w II Obwodzie Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żywiciel". Jako ochotnik, dołączył 1.08.1944 r.
Po Powstaniu Warszawskim trafił do niemieckiej niewoli. Był jeńcem Stalagu XI-A Altengrabow, z którego przeszedł w maju 1945 roku do alianckiego obozu przejściowego.
Ceniony architekt Banku Światowego
REKLAMA
W 1946 roku rozpoczął studia - architekturę w Oxfordzie i (w 1949 roku) na amerykańskim Uniwersytecie Yale, stając się w USA cenionym architektem Banku Światowego, którego projekty realizowano w ponad 30 krajach. Uzyskał tytuł magistra architektury. Był też ważnym działaczem Polonii, m.in. pełniąc funkcję dyrektora Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku oraz zakładając Fundację Kulskich, poświęconą m.in. wzmacnianiu relacji polsko-amerykańskich. Był też drugim Polakiem - po Tadeuszu Kościuszce - członkiem Towarzystwa Cyncynatów (Society of the Cincinnati), jednej z najstarszych i najbardziej elitarnych organizacji weteranów.
Był ekspertem Banku Światowego w Azji, Ameryce Południowej, Afryce i Europie, gdzie nadzorował projekty architektoniczne finansowane przez tę instytucję. Autor autobiograficznej książki "Dziedzictwo Orła Białego"
***
Wśród wielu odznaczeń, jakie otrzymał, ostatnim był Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, wręczony mu przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2017 r.
Zmarł 12 sierpnia 2021 w Waszyngtonie.
REKLAMA
PAP/1944.pl/as
REKLAMA