MON planuje zwiększyć armię. Co na to Polacy? Jest nowy sondaż
Polacy chcą większego wojska, ale niekoniecznie na kredyt - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej". W swym komentarzu gazeta zwraca też uwagę, że linia podziałlu przebiega zależnie od miejsca zamieszkania i wykształcenia.
2022-10-27, 07:46
"Ponad 60 proc. ankietowanych dobrze ocenia plany resortu obrony dotyczące zwiększenia liczby żołnierzy zawodowych i niezawodowych do 300 tys" - podaje w najnowszym wydaniu "DGP" komentując nowy sondaż United Surveys.
Większe poparcie wśród mieszkańców dużych miast
"Wśród zwolenników obozu rządzącego te zapowiedzi popiera aż czterech na pięciu respondentów. Ale także wśród głosujących na partie opozycyjne przeważają ci, którzy powiększanie armii popierają. Jednak w tym wypadku zwolenników tego pomysłu jest tylko nieznacznie więcej od liczby przeciwników" - czytamy w omówieniu wyników badania.
"Zaskakiwać może to, że taki ruch mieszkańcy wsi i dużych miast popierają znacznie bardziej niż ci żyjący w małej i średniej wielkości (do 250 tys.) miastach" - pisze gazeta.
Większa armia niekoniecznie na kredyt
United Surveys spytało Polaków także o to, jak chcieliby finansować polską armię. "O ile większość z nas chce liczniejszej armii, o tyle w ocenie sposobu finansowania tej decyzji widać już znaczne różnice" - komentuje wyniki badania "Dziennik Gazeta Prawna".
REKLAMA
"Znów czterech na pięciu zwolenników PiS uważa, że »powinniśmy to zrobić, nawet jeżeli oznaczałoby konieczność cięć wydatków na inne cele lub zaciągnięcia nowych długów«. Z kolei prawie trzech na pięciu zwolenników opozycji jest temu przeciwna" - czytamy.
Demarkacyjna linia miejsca zamieszkania i wykształcenia
Krytycyzm wobec pomysłu zadłużania się na armię rośnie wraz z wyższym wykształceniem. "Prawie 60 proc. mających ukończoną szkołę podstawową i gimnazjum zgadza się na zadłużanie i cięcie innych wydatków, podczas gdy w grupie mających wykształcenie wyższe jest to tylko 41 proc., a ponad połowa jest przeciw" - pisze "DGP".
"Najbardziej przeciwni zaciąganiu długów na potrzeby obronności są mieszkańcy wsi. W tej kwestii »zdecydowanie na tak« jest tylko 5 proc. z nich, podczas gdy w miastach powyżej 250 tys. taką postawę prezentuje ponad 30 proc. ankietowanych" - informuje dziennik.
Czytaj także:
- Jacek Raubo o współpracy wojskowej z USA: widzimy ją w praktycznym działaniu
- Państwowa Wytwórnia Prochu w Pionkach. Trwają intensywne prace budowlane
- System Patriot w Polsce. Cielma: to się dzieje, wreszcie nie musimy narzekać
Sondaż przeprowadzono 21, 22 i 23 października 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
REKLAMA
Posłuchaj
MON nawiążał współpracę technologiczną z Koreą Południową. Wyrzutnie dalekiego zasięgu Chunmoo wejdą na wyposażenie polskiego wojska już w pierwszej połowie przyszłego roku - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR) 0:58
Dodaj do playlisty
Szef MON Mariusz Blaszczak gościem Programu 1 Polskiego Radia - zobacz nagranie rozmowy
IAR, PAP/ mbl
REKLAMA