Porozumienie Armenii i Azerbejdżanu ws. Górskiego Karabachu. Mediowała Rosja

We wspólnym oświadczeniu Armenia i Azerbejdżan poinformowały, że zgadzają się nie używać siły do rozwiązania sporu o Górski Karabach. Ustalenia zostały podjęte po rozmowach, w których mediatorem była Rosja.

2022-10-31, 23:47

Porozumienie Armenii i Azerbejdżanu ws. Górskiego Karabachu. Mediowała Rosja

Baku i Erywań zgodziły się także podczas szczytu w Soczi, by rozstrzygać wszelkie spory wyłącznie na podstawie uznania wzajemnej suwerenności i integracji terytorialnej.

Spór o Górski Karabach trwa od lat 90.

Armenia i Azerbejdżan od początku lat 90. toczą wojnę o zaludniony w głównej mierze przez Ormian sporny Górski Karabach. W latach 90. doszło między tymi państwami do pełnoskalowego konfliktu. Kolejne eskalacje, zbrojne starcia i kryzysy miały później miejsce wielokrotnie, m.in. w 2016 i 2020 roku.

Sześciotygodniowa wojna jesienią 2020 roku była jedną z najkrwawszych eskalacji. Zginęło wówczas ponad 6500 żołnierzy po obu stronach. Działania wojenne zakończyły się wynegocjowanym przez USA zawieszeniem broni, po wcześniejszych nieudanych próbach wynegocjowania rozejmu przez Rosję. Ostatecznie konflikt został zakończony umową wynegocjowaną z Rosją, w ramach której Erywań oddał część terytorium, które kontrolował przez kilkadziesiąt lat.

Eskalacja w 2022 roku

W połowie września 2022 roku doszło do wznowienia walk pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem w Górskim Karabachu. Erywań oskarżał Baku o przeprowadzenie "prowokacji na dużą skalę" oraz ostrzelanie kilku przygranicznych miast. Rząd w Baku z kolei ogłosił, że to Armenia rozpoczęła wymianę ognia, bombardując pozycje wojsk azerskich, przeprowadzając prowokacje na granicy i rozstawiając miny.

REKLAMA

Po dwóch dniach walki zakończyły się zawieszeniem broni, które było później jeszcze wielokrotnie łamane. Były to najgorsze starcia między Armenią a Azerbejdżanem od czasu wojny w 2020 roku. W walkach po obu stronach zginęło 286 osób.

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej