"Nie ma kaleki – jest człowiek". Postać Marii Grzegorzewskiej

W maju 2022 r. obchodziliśmy 100. rocznicę utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, którego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska - działaczka społeczna, naukowiec, pedagog specjalny. W swojej pracy Grzegorzewska kierowała się mottem: "Nie ma kaleki - jest człowiek".

2022-11-06, 07:48

"Nie ma kaleki – jest człowiek". Postać Marii Grzegorzewskiej

Maria Grzegorzewska urodziła się 18 kwietnia 1887 roku. Jako pierwsza w Polsce podjęła badania nad zagadnieniami pedagogiki niepełnosprawnych, stworzyła jej podstawy. Zajmowała się przede wszystkim tyflopedagogiką (edukacją osób niewidomych i niedowidzących). W badaniach zwracała dużą uwagę na zagadnienie kompensacji - brak wzroku niewidomi kompensują wyostrzeniem innych zmysłów, co pozwala im się lepiej przystosować do świata ludzi dobrze widzących.

Za najistotniejsze swoje osiągnięcia uważała prace związane z kształceniem nauczycieli. Była autorką metody dydaktyczno-wychowawczej, stosowanej w szkołach specjalnych, zw. metodą ośrodków pracy. Jej największym osiągnięciem zawodowym był założony w 1922 roku w Warszawie Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej, obecnie Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Była to prekursorska placówka, wówczas jedyna tego rodzaju w Polsce.

Mottem swojego życia i kolejnych pokoleń pedagogów specjalnych uczyniła stwierdzenie "Nie ma kaleki - jest człowiek". Maria Grzegorzewska walczyła o pełne prawo do nauki, do pracy i do szacunku dla osób z niepełnosprawnościami.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA


Posłuchaj

Dr Anna Hryniewicka o Marii Grzegorzewskiej (Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja) 21:14
+
Dodaj do playlisty

 

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja" 

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

REKLAMA

Gość: dr Anna Hryniewicka (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie)

Data emisji: 6.11.2022

Godzina emisji: 07.06

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej