Ceny paliw od nowego roku. Szef MAP będzie rozmawiać ze spółkami o redukcji zysków
- Jest solidarność z Polakami, bo okres jest ciężki, jest bezprecedensowy kryzys energetyczny i wszyscy go odczuwamy. Również spółki Skarbu Państwa ograniczają swoje apetyty - mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister aktywów państwowych Jacek Sasin dopytywany o sposób na ceny paliw od nowego roku.
2022-11-22, 09:57
- Dzisiaj [zapadnie] b. ważna decyzja dotycząca zamrożenia cen gazu na przyszły rok dla odbiorców indywidualnych i tzw . odbiorców wrażliwych, czyli szkół, szpitali, przedszkoli, instytucji opieki społecznej - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
- Tak, jak obiecaliśmy, doprowadzimy do tego, by te ceny były zamrożone. Dokonaliśmy tego, jeśli chodzi o prąd, ponieśliśmy też ogromne nakłady na obniżenie cen węgla i innych paliw stałych - dodał.
Rozmowy o redukcji zysków spółek
Pytany, czy w związku z tym Polacy nie odczują od nowego roku wzrostu VAT, gość "Salonu politycznego Trójki" przypomniał, że ten podatek jest "dodatkowym obciążeniem". Przypomniał, że rząd zredukował do zera VAT tam, gdzie było to możliwe, np. w cenach żywności, albo obniżyć do minimalnych stawek 5 procent.
- Komisja Europejska zakwestionowała te obniżki i nakazała nam przywrócić ten VAT w pełnej wysokości, musimy to wykonać. Z bólem serca to wykonamy - powiedział Jacek Sasin podkreślając, że rząd zrobi wszystko, by "Polacy jak najmniej to odczuli".
REKLAMA
- Jako minister aktywów państwowych czuję odpowiedzialność, by również rozmawiać ze spółkami o odpowiedzialnym zachowaniu, by one (...) redukowały swoje zyski na rzecz tego, by ceny wzrastały jak najmniej - podkreślił.
Spółki "ograniczają apetyty"
Dopytywany, jak będzie to zorganizowane, gość "Salonu politycznego Trójki" wskazał swoje uprawnienia jako przedstawiciel właściciela. - Mogę działać przez rady nadzorcze, przez walne zgromadzenia. Będę apelował i będę działał w tym kierunku, by tak się właśnie stało - wyjaśnił. Dodał, że rząd przyjął rozwiązania dla spółek energetycznych zakładających, że "część kosztów zamrożenia cen" będzie pokryta z nadmiarowych zysków spółek.
- Analogiczne rozwiązania przyjmiemy w stosunku do gazu. Jest solidarność z Polakami, bo okres jest ciężki, jest bezprecedensowy kryzys energetyczny i wszyscy go odczuwamy. Również spółki Skarbu Państwa ograniczają swoje apetyty - mówił Jacek Sasin.
(PAP)
Niższy VAT na paliwa i gaz ziemny
Po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej zostały obniżone stawki podatku VAT na paliwa silnikowe - do 8 procent, na energię elektryczną i ciepło - do 5 procent, na żywność i nawozy sztuczne - do zera. Tarcza w tej formie obowiązuje do końca roku. Komisja Europejska nie zgadza się na stosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy sztuczne oraz obniżonej stawki na paliwa silnikowe.
REKLAMA
Czytaj także:
- Pomoc dla energochłonnych firm. Będzie druga runda rządowego wsparcia
- Limit na ceny gazu w UE? Daniel Czyżewski: to rozwiązanie nierynkowe
- Ekspert: postęp technologiczny sprawia, że potencjał morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie
Trójka, IAR/ mbl
REKLAMA