GIOŚ najlepszy w Europie. Krajowe Laboratorium Referencyjne najbardziej wiarygodne

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska został najlepiej oceniony w badaniach pyłu zawieszonego spośród 20 laboratoriów w Europie. To ocena fachowości osób pracujących codzienne nad wynikami, które trafiają na Portal Jakości Powietrza.

2022-11-23, 09:15

GIOŚ najlepszy w Europie. Krajowe Laboratorium Referencyjne najbardziej wiarygodne
W ramach funduszy FEnIKS NFOŚiGW będzie kontynuował m.in. program "Czyste Powietrze", na który przeznaczy w 2023 roku ok. 8,4 mld zł.Foto: Mike Mareen/Shutterstock

W bieżącym roku działające w strukturach GIOŚ Krajowe Laboratorium Referencyjne do spraw jakości powietrza atmosferycznego brało udział w badaniach porównawczych organizowanych przez Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej.

Na 20 laboratoria z całej Europy, które brały udział w badaniach, Krajowe Laboratorium Referencyjne GIOŚ osiągnęło najlepsze wartości zarówno pod względem pomiarów pyłu zawieszonego metodami referencyjnymi, jak również przy wykorzystaniu metody automatycznej pomiaru pyłu zawieszonego PM10.

GIOŚ potwierdził swoje kompetencje

- Ocena GIOŚ jako najlepszego laboratorium w Europie to wielki zaszczyt i potwierdzenie naszych kompetencji. Bardzo się cieszymy. Zawsze podkreślamy, że nasze urządzenia są najbardziej wiarygodne, a wyniki są na bieżąco podawane do publicznej wiadomości - mówi p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk.

Ocena dotyczyła badań porównawczych dla oznaczania zanieczyszczeń gazowych, jak też badań porównawczych oznaczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Krajowe laboratorium GIOŚ potwierdził swoje kompetencje osiągając bezbłędne wyniki.

REKLAMA

Szczególną uwagę warto zwrócić na wyniki osiągnięte w badaniach pyłu zawieszonego. Pyły zawieszone, szczególnie te najdrobniejsze cząstki o średnicy poniżej 2,5 mikrometra, które mają możliwość przedostawania się wraz z wdychanym powietrzem do płuc, a następnie przenikania do naszego krwioobiegu. Jednak to nie sam pył jest największym zagrożeniem dla naszego zdrowia, ale substancje, które się na nim osadzają i w wraz z nim wnikają do naszego organizmu, przede wszystkim metale ciężkie i benzo(a)piren.

Najlepsze metody pomiarowe

Mając na uwadze, iż głównym zadaniem Krajowego Laboratorium Referencyjnego jest nadzór nad wszystkimi pomiarami jakości powietrza prowadzonymi w Polsce w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, można śmiało stwierdzić, iż pomiary dokonywane przez GIOŚ są prowadzone przy wykorzystaniu najlepszych metod pomiarowych i w najlepszy możliwy sposób.

W Polsce funkcjonuje 285 stacji pomiarowych, w tym 209 stacji automatycznych lub automatyczno-manualnych, z których jednogodzinne wyniki udostępniane są na bieżąco na portalu "Jakość Powietrza" i w aplikacjach mobilnych GIOŚ.

Inspektorat zachęca do pobrania specjalnej aplikacji na telefon oraz korzystania z portalu Jakość powietrza w Polsce.

REKLAMA

PR24.pl, GIOŚ, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej