Najbardziej rodzinne święta w USA. Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia

2022-11-24, 07:35

Najbardziej rodzinne święta w USA. Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia
Święto Dziękczynienia czyli Thanksgiving ma charakter rodzinny. Foto: Shutterstock/Hoover Tung

Suto zastawione stoły, parady i wspólne oglądanie meczów futbolowych. Tak Amerykanie obchodzą dziś jedno ze swoich najważniejszych świąt - Święto Dziękczynienia. Większość spędza je z rodziną i przyjaciółmi a na stole króluje indyk - informuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.

Święto Dziękczynienia, czyli Thanksgiving ma charakter rodzinny. Jego nieodłącznym elementem jest pieczony indyk z nadzieniem z chleba. Na stołach pojawią się także szynka, słodkie ziemniaki, fasolka i żurawina. Będą też ciasta - z dyni lub z jabłkami. Przed świątecznym posiłkiem Amerykanie podziękują za wszystko, co dobrego przydarzyło im się w mijającym roku. Po obfitym obiedzie obejrzą mecze futbolu amerykańskiego.

Rodzinne święta

W tym roku ponad 55 milionów Amerykanów udało się w podróż, by spędzić święta z najbliższymi. Prezydent Joe Biden wraz z rodziną spędzi Święto Dziękczynienia na wyspie Nantucket w Massachusetts. Amerykańska para za poprzez łącza wideo przekaże życzenia żołnierzom USA stacjonującym w bazach na całym świecie.

Święto Dziękczynienia przypada w czwarty czwartek listopada. Obchodzone jest na cześć pierwszych zbiorów europejskich osadników, którzy przybyli do Ameryki w XVII wieku.

Ułaskawienie indyka

Prezydent USA Joe Biden "ułaskawił" w poniedziałek dwa indyki, nazwane Chocolate i Chip, w ramach tradycji darowania życia indykom przed obchodzonym w czwartek Świętem Dziękczynienia. Ptaki zamiast na stół trafią na Uniwersytet w Karolinie Północnej.

- Chocolate, jesteś ułaskawiony - powiedział Biden, głaszcząc przed Białym Domem jednego z dwóch ważących po ponad 20 kg ptaków. Zapowiedział, że Chocolate i Chip trafią pod opiekę Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej w Raleigh.

Jak zaznaczył prezydent, imiona ptaków wyhodowanych w Karolinie Północnej zostały wybrane w uczciwym głosowaniu, w którym nie odnotowano żadnych fałszerstw wyborczych

Posłuchaj

Święto dziękczynienia w USA (Marek Wałkuski/IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

dz/IAR, PAP

Polecane

Wróć do strony głównej