Jan Chrystian Kamsetzer, wybitny architekt od przebudowy

227 lat temu, 25 listopada 1795 roku, zmarł w Warszawie jeden z bardziej znanych architektów okresu stanisławowskiego. Jego działa zazwyczaj były współdzielone z innymi architektami, którzy wznieśli budowle wymagające późniejszej przebudowy bądź restauracji. Takim sztandarowymi "przetworzonymi" dziełami architekta były choćby Zamek Królewski w Warszawie czy Pałac na Wodzie w warszawskich Łazienkach Królewskich. Nie można też pominąć ważnego dla nas faktu, że w insurekcji kościuszkowskiej brał czynny udział dowodząc kompanią w randze kapitana.

2022-11-25, 05:30

Jan Chrystian Kamsetzer, wybitny architekt od przebudowy
Jan Chrystian Kamsetzer. Foto: Polskie Radio na podstawie Polona.pl (dp) i Muzeum Narodowego (dp)

Tych łazienkowych "poprawek" i projektów tego urodzonego w Dreźnie było znacznie więcej, część z nich już nie istnieje zniszczonych zębem czasu i wojennymi pożogami. Należą do nich choćby, zachowane w planach i rysunkach Dom Turecki czy Most chiński. Z zachowanych projektów wymienić można wspomniany wcześniej Pałac na Wodzie oraz Starą Kordegardę i Teatr na Wyspie. Zarówno Zamek Królewski jak i niektóre "Łazienkowe" przebudowy dokonywał wspólnie z innymi znanymi architektami: pochodzenia włoskiego Dominikiem Merlinim, pochodzenia niemieckiego Janem Chrystianem Szuchem czy również niemieckiego pochodzenia Szymonem Bogumiłem Zugiem.

Z innych znanych i zachowanych budowli, na których Kamsetzer odcisnął swoje piętno są choćby: oficyna pałacu Czapskich znajdująca się przy Krakowskim Przedmieściu 5, Pałacyk Bacciarellego przy Bagateli 5, Pałac Potockich na Krakowskim Przedmieściu 15, Pałac Raczyńskich na Długiej 7, Pałac Tyszkiewiczów-Potockich na Krakowskim Przedmieściu 32 czy Trebhauz (Cieplarnia) w Ogrodzie Botanicznym. Wszystkie te budowle znajdują się w Warszawie. Z innych budowli, znajdujących się w różnych miastach, nadmienić trzeba choćby szczególnie piękny Pałac hrabiów Raczyńskich w Rogalinie, Kościół w Petrykozach czy Kościół w Radzyminie. Nie można też pominąć projektu sarkofagu króla Jana III Sobieskiego w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu w Krakowie.

Jan Chrystian Kamsetzer we swoich dziełach był przedstawicielem polskiego klasycyzmu dlatego dostrzec można w jego projektach odwoływanie się do antyku, swoisty powrót do źródeł. W swoim niedługim życiu odbywał też podróże po krajach Europy, gdzie rozwijał talent do projektowania szczególnie bogatych dekoracji wnętrz. Warto dodać, że studiował w drezdeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do Warszawy przybył dopiero w 1773 roku na zaproszenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podziwiamy dekoracyjny zmysł szczególnie we wnętrzach Pałacu na Wodzie, gdzie był głównym projektantem. Kamsetzer zmarł w 1795 roku i pochowany został na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. 

PP

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej