Wojna na Ukrainie to tragedia wielu dzieci. Tysiące z nich wywieziono do Rosji

2022-11-28, 11:58

Wojna na Ukrainie to tragedia wielu dzieci. Tysiące z nich wywieziono do Rosji
Ukraiński rząd informuje o ponad 12 tysiącach dzieci wywiezionych z Ukrainy do Rosji. Foto: 24K-Production/ Shurtterstock

Przeszło 12 tysięcy ukraińskich dzieci zostało wywiezionych do Rosji - podał portal internetowy "Dzieci wojny", prowadzony przez ukraiński rząd. 

Powołując się na Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy, portal poinformował też, że 329 dzieci uważa się za zaginione. Zdołano odnaleźć 7 819 dzieci. Od początku rosyjskiej agresji zginęło na Ukrainie 440 dzieci, a 851 zostało rannych.

Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodach: donieckim, charkowskim i kijowskim. Ukraińskie władze podkreślają, że dane te nie są ostateczne, gdyż trwa weryfikacja informacji z terenów, na których toczą się walki, z terenów tymczasowo okupowanych i z miejsc wyzwolonych od Rosjan.

Od początku wojny zostało na Ukrainie uszkodzonych 2 719 placówek oświatowych. 332 zostały całkowicie zniszczone.

Wsparcie Iranu w ostrzałach infrastruktury

Rosja kontynuuje ostrzał infrastruktury krytycznej i celów cywilnych na Ukrainie. Dlatego nadchodząca zima będzie decydująca dla sytuacji na froncie oraz na jego zapleczu. Choć regularnie co kilka dni na Ukrainę spadają dziesiątki rakiet, to nie wydaje się, by rosyjskie zapasy były na wyczerpaniu. Rosja stawia wszystko na jedną kartę i chce zmusić Ukrainę do ustępstw - ocenia doktor Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Już kilka tygodni temu pojawiały się szacunki, mówiące że zapasy pocisków zwłaszcza precyzyjnych powinny się wyczerpywać. Jednak Rosja cały czas pokazuje, że jest w stanie ostrzeliwać infrastrukturę krytyczną. Ta zdolność znacząco się poprawiła między innymi dzięki wsparciu Iranu - powiedział dr Wojciech Lorenz.

Ostrzeżenia przed kontrofensywą Rosji

Ekspert podkreślił, że w tym momencie Rosja może przygotowywać się do kolejnej próby odwrócenia sytuacji na froncie i przejęcia inicjatywy. Takie uderzenie nastąpi jednak dopiero wtedy, gdy Rosja odpowiednio wyposaży i przeszkoli nowo tworzone jednostki. - Z perspektywy Rosji to konieczne jest pokazanie, że Rosja może odwrócić losy tej wojny i zadać straty nie tylko infrastrukturze cywilnej ale także siłom zbrojnym Ukrainy więc spodziewam się, że będzie przygotowywała taką kontrofensywę - powiedział dr Wojciech Lorenz.

Posłuchaj

Ukraińskie władze przestrzegają przed możliwymi kolejnymi zmasowanymi rosyjskimi ostrzałami rakietowymi. Kreml atakami na cywilów i ukraińską infrastrukturę próbuje przykryć brak sukcesów na froncie. Rosjanie bez powodzenia atakują w Donbasie, a na południowym odcinku frontu przygotowują się do obrony przed ukraińską ofensywą - relacja Pawła Buszki 0:56
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej