Ukraińskie zboże popłynie do Afryki. Kolejny statek zawinął do odeskiego portu

Do portu w Odessie wpłynął trzeci statek w ramach inicjatywy Ziarno z Ukrainy - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski. Statek ma zawieść 25 tysięcy ton pszenicy do Somalii.

2022-12-03, 06:41

Ukraińskie zboże popłynie do Afryki. Kolejny statek zawinął do odeskiego portu
Piotr Ćwik o ukraińskim zbożu: sytuacja musi być załatwiona w taki sposób, aby polscy rolnicy nie ucierpieli. Foto: Alexey Lesik/ Shutterstock

Ukraiński przywódca przypomniał w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych, że poprzednie dwa statki dostarczą zboże do Etiopii.

Do końca wiosny w ramach programu Ziarno z Ukrainy Kijów planuje wysłać około 60 statków z ładunkiem humanitarnym. - Dosłownie ratuje to miliony ludzi od śmierci głodowej - podkreślał w swoim wystąpieniu Wołodymyr Zełenski.

Zboże dla najbiedniejszych krajów

Inicjatywa "Ziarno z Ukrainy" została uruchomiona z okazji 90. rocznicy Hołodmoru - ukraińskiego wielkiego głodu. W jej ramach Kijów wysyła zboże do najbiedniejszych krajów Afryki i Azji.

W akcję zaangażowało się około 30 państwa świata, które na ten cel przekazały 180 milionów dolarów.

REKLAMA

Hojne wsparcie Francji

Wśród sponsorów akcji Ziarno z Ukrainy jest m.in. Pałac Elizejski. Francja jest gotowa przekazać sześć milionów euro na pomoc Ukrainie w transporcie żywności do Jemenu i Sudanu w ramach nowego planu Światowego Programu Żywnościowego - poinformował w końcu listopada na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.

"Najbardziej bezbronne kraje nie mogą płacić ceny za wojnę, której nie chciały. Francja, podobnie jak Ukraina i wszyscy nasi partnerzy, zdecydowała się, jak zawsze, na okazanie solidarności poprzez działanie" - oświadczył Macron w filmie opublikowanym na Twitterze w odpowiedzi na apel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ogłoszony w sobotę w Kijowie w ramach szczytu "Ziarno z Ukrainy".

Posłuchaj

Do końca października Unia Europejska wyeksportowała z Ukrainy drogą lądową prawie 15 milionów ton zboża, z czego połowę przez Polskę - wynika z zestawienia Komisji Europejskiej opublikowanego w połowie listopada. Rosja, po zaatakowaniu Ukrainy, blokowała przez kilka miesięcy jej porty na Morzu Czarnym - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej