Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Minister Maląg: ich wsparcie jest priorytetem rządu PiS
- Wsparcie osób niepełnosprawnych jest priorytetem rządu PiS, tylko w tym roku na realizację programów dla niepełnosprawnych przeznaczono 37 mld zł - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
2022-12-03, 07:36
3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, .
Osoby niepełnosprawne stanowią w Polsce 12,2 proc. mieszkańców. Wsparcie tej grupy - jak powiedziała minister Maląg - jest dla rządu Prawa i Sprawiedliwości priorytetem. - Dlatego powstały trzy duże programy i szereg zadań w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej, zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz warsztatów terapii zajęciowej - podała szefowa MRiPS.
Działania państwa na rzecz niepełnosprawnych
Dodała, że tylko w tym roku z budżetu państwa wydano na rzecz osób z niepełnosprawnościami 37 mld złotych, podczas gdy w 2015 r. było to 15 mld.
- Z myślą o niepełnosprawnych najważniejsze było utworzenie funduszu solidarnościowego. To jest potężne wsparcie, przez które realizowane są programy "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami", "Opieka wytchnieniowa" i "Centra opiekuńczo-mieszkalne" - powiedziała.
REKLAMA
- Ich zadaniem jest odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa - przypomniała. Dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wprowadzono świadczenie 500 +. - Tylko w tym roku z tego wsparcia skorzystało ok. 600 tys. osób na łączną kwotę ponad 3 mld złotych - wskazała.
Prace nad przepisami o asystencji osoby niepełnosprawnej
Szefowa resortu rodziny zapewniła, że na tym działania rządu na rzecz osób z niepełnosprawnościami się nie kończą.
- Rząd przyjął strategię na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych, dzięki czemu wytyczone są drogi dochodzenia do celu - powiedziała. Priorytetem są prace nad ustawą, która ma wdrożyć konwencję o prawach osób niepełnosprawnych; celem jest ochrona praw i godności osób niepełnosprawnych.
- Razem z panem prezydentem pracujemy nad ustawą, aby asystencja osoby niepełnosprawnej, która dzisiaj działa na podstawie funduszu z programu solidarnościowego, stała się ustawowym rozwiązaniem. Zamierzamy też doprowadzić do tego, żeby asystent mógł dorabiać - zapowiedziała.
REKLAMA
Jak powiedziała minister, niepełnosprawność nie powinna wykluczać. - Robimy, co w naszej mocy, by wspierać osoby z niepełnosprawnościami na każdym możliwym polu. Dlatego tak ważna jest integracja, solidarność, szeroko rozumiana dostępność. Bardzo często nie mamy wpływu na stan zdrowia i sprawność - mamy jednak wpływ na to, jak nasza rzeczywistość i przestrzeń publiczna jest dostosowana do potrzeb wszystkich obywateli - podkreśliła.
- Szkoła dla osoby w spektrum autyzmu. Jak wybrać przestrzeń, która nie zaburzy rozwoju dziecka?
- Polskie uczelnie przyjazne dla wszystkich studentów? "Jest coraz lepiej"
- Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Prezydent: państwo nowoczesne to państwo dla każdego
Odznaczenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością
W piątek w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych, promowanie Polski na arenie międzynarodowej i za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy.
Ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami przypada 3 grudnia.
REKLAMA
***
PAP/IAR/in./
REKLAMA