Straty polskiej kultury w czasie wojny to pół miliona obiektów. "Staramy się odzyskać zagrabione dzieła"
- Straty polskiej kultury w wyniku II wojny światowej i dokonanych w tym okresie przez Niemcy i Związek Sowiecki kradzieży są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
2022-12-03, 11:34
"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu "Wszystko Co Najważniejsze" i w wielu światowych mediach.
Państwo polskie nigdy nie przestanie poszukiwać zagrabionych w czasie II wojny światowej dóbr kultury; naszym celem jest sprawić, by puste ramy i gabloty w polskich muzeach zapełniły się odzyskanymi dziełami - zaznaczył wicepremier. Nawiązywał do prowadzonej w polskich muzeach i galeriach akcji "Puste Ramy", mającej zwrócić uwagę na straty wojenne polskiej kultury.
Baza utraconych dzieł kultury
Baza utraconych dzieł kultury, prowadzona przez działający w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Departament Restytucji Dóbr Kultury, liczy ponad 66 tysięcy rekordów i ciągle się rozrasta - podkreślił wicepremier prof. Gliński.
REKLAMA
"Obecnie w toku jest 130 spraw restytucyjnych prowadzonych przez polski resort kultury w 15 krajach. Dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej w ostatnich latach do macierzystych zbiorów powróciło ponad 600 cennych obiektów" - przypomniał wicepremier.
MKiDN prowadzi też dostępny pod adresem dzielautracone.gov.pl katalog zaginionych dzieł sztuki, który nie jest jednak oficjalnym rejestrem i pełnym spisem dóbr kultury utraconych w czasie II wojny światowej z terytorium Polski w granicach po 1945 r.
Pracownicy zajmujący się restytucją dóbr kultury aktywnie szukają zabytków stanowiących polskie straty wojenne, śledząc rynek sztuki, aukcje i katalogi. Każda sprawa jest inna, wymaga indywidualnego podejścia i działań ekspertów z danej dziedziny - zaznacza na swoich stronach MKiDN. Po potwierdzeniu, że odnaleziony obiekt jest tożsamy z poszukiwanym, utraconym przez Polskę zabytkiem sporządzany jest wniosek restytucyjny. To szczegółowa dokumentacja danego przedmiotu, opisująca m.in. jego historię i okoliczności utraty, na podstawie której ministerstwo stara się go odzyskać. W zależności od sytuacji prawnej zabytku i postawy strony przeciwnej negocjacje z posiadaczem obiektu kończą się jego bezwarunkowym zwrotem lub ugodą - czytamy na stronach MKiDN.
***
REKLAMA
- Niemcy sprzedali obraz skradziony w Polsce. Ostry komentarz Piotra Glińskiego: zachowali się jak zwykły paser
- Wassily Kandinsky. Malarstwo, które można usłyszeć
- "Sytuacja skandaliczna". Rzecznik rządu o sprzedaży skradzionej z Polski akwareli Kandinskiego
- "Pierwsza akwarela abstrakcyjna". Kandinsky antydatowany
PAP/IAR/in./
REKLAMA