Koreańskie czołgi i armatohaubice już w drodze do Polski. Pierwsze dotrą we wtorek
Jak poinformowały Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwo Obrony Narodowej, we wtorek w Gdyni prezydent Andrzej Duda i wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak wezmą udział w odbiorze pierwszych koreańskich czołgów K2 oraz armatohaubic K9 dla polskich sił zbrojnych. Planowane są wystąpienia prezydenta, szefa MON oraz przedstawiciela strony koreańskiej.
2022-12-04, 22:36
W komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej przypomniano, że dostawa czołgów i armatohaubic "to realizacja kontraktów zbrojeniowych zawartych w tym roku z Koreą Południową".
Wielkie zamówienia sprzętu wojskowego dla Polski
Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśliło w komunikacie, że Wojsko Polskie konsekwentnie wzmacnia potencjał z wykorzystaniem koreańskich technologii obronnych. "W lipcu br. zawarto umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi o polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producent" - zaznaczył resort obrony.
Jak dodano, "umowa ramowa zawarta z Hanwha Defense obejmuje pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL wraz z wozami towarzyszącymi, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta".
Pierwsze czołgi i armatohaubice z Korei już trafiają do kraju
"Pod koniec sierpnia br. zawarto umowy wykonawcze związane z pozyskaniem od strony koreańskiej pierwszych 180 czołgów K2 w latach 2022-25 oraz 212 haubic samobieżnych K9 w latach 2022-26" - podkreśla MON.
REKLAMA
Resort wskazuje, że kolejna umowa ramowa z 29 października br. na pozyskanie wieloprowadnicowych wyrzutni K239 CHUNMOO przewiduje dostawy pierwszych 18 wyrzutni, zintegrowanych z polskimi pojazdami JELCZ wraz z amunicją już w 2023 r.
"Dostawa każdego z wymienionych, już zakontraktowanych rodzajów sprzętu wojskowego oznacza szeroką współpracę przemysłową na kolejnych etapach, co spowoduje zwiększenie kompetencji polskiego przemysłu obronnego. Wiele komponentów tych systemów uzbrojenia będzie pochodzić z polskiego przemysłu obronnego" - podkreśla MON.
- Kolejną elektrownię atomową w Polsce wybudują Koreańczycy? Wicepremier Sasin: mamy wspólne cele
- Największe manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej. W Polsce odbywa się ćwiczenie Puma-22
IAR/PAP/jmo/kor
REKLAMA
REKLAMA