Miliardy euro na polską transformację energetyczną. KE zatwierdziła plany regionów

Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie plany pięciu polskich regionów węglowych na sfinansowanie zmian klimatycznych o wartości 3 miliardów 850 milionów euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Chodzi o województwa śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, małopolskie i łódzkie - donosi z Brukseli Beata Płomecka, zagraniczna korespondentka Polskiego Radia.

2022-12-05, 16:17

Miliardy euro na polską transformację energetyczną. KE zatwierdziła plany regionów
KE zatwierdziła plany 5 polskich regionów węglowych na finansowanie. Foto: Forum/Filip Radwanski

Najwięcej otrzymają Śląsk i Zachodnia Małopolska - 2 miliardy 400 milionów euro. Komisja napisała w oświadczeniu, że Śląsk, gdzie jest największe wydobycie węgla kamiennego w Unii, będzie stopniowo od niego odchodził, co wpłynie na sytuację w Zachodniej Małopolsce. - Unijne fundusze pomogą mieszkańcom regionu i wesprą ich w przejściu na zieloną gospodarkę, oferując nowe miejsca pracy i czystsze powietrze - napisała Komisja Europejska.

Fundusz ma przede wszystkim finansować inwestycje w małe i średnie firmy zajmujące się między innymi czystą mobilnością czy energią odnawialną.

Efektywność energetyczna

W Zachodniej Małopolsce pieniądze zostaną zainwestowane w efektywność energetyczną budynków użyteczności publicznej i mieszkań, między innymi pompy ciepła. Z Funduszu sfinansowanie zostanie również szkolenie 100 tysięcy pracowników pracujących obecnie w górnictwie, aby mogli znaleźć pracę w branżach odnawialnych i neutralnych dla klimatu. Oczekuje się, że w ramach planu sprawiedliwej transformacji na Śląsku powstanie 27 tysięcy miejsc pracy.

415 milionów euro dostanie Podregion Koniński w Wielkopolsce na - jak napisała Komisja - ambitny plan odejścia od górnictwa węgla brunatnego i elektrowni opalanych węglem brunatnym. "Dzięki tej pomocy Konin skoncentruje się na produkcji energii odnawialnej, w tym produkcji zielonego wodoru" - poinformowała Bruksela, dodając, że unijne dofinansowanie wesprze również rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym i zwiększy efektywność energetyczną poprzez ocieplenie budynków. Z Funduszu sfinansowane będą szkolenia i przekwalifikowanie 5,5 tysiąca pracowników z branży węgla brunatnego.

REKLAMA

Czytaj także:

Wsparcie dla MiŚ

Subregion wałbrzyski na Dolnym Śląsku otrzyma 581,5 miliona euro na odejście od węgla. Według Komisji pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mają służyć zróżnicowaniu lokalnej gospodarki poprzez tworzenie małych i średnich firm zwłaszcza w zielonych sektorach. Bruksela informuje, że bardziej zróżnicowana gospodarka pomoże stworzyć tysiąc nowych zielonych miejsc pracy w sektorach neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. Inwestycje mają objąć odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wymianę przestarzałych kotłów, czy lepszą izolację budynków.

Natomiast prawie 370 milionów euro otrzyma województwo łódzkie, gdzie znajduje się elektrownia Bełchatów. Komisja poinformowała, że Polska zobowiązała się do znacznego ograniczenia wydobycia i spalania węgla brunatnego w regionie do 2030 r. Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mają być zainwestowane w nową infrastrukturę biznesową dla małych i średnich firm oraz laboratoriów badawczych, a także w efektywność energetyczną i wykorzystanie energii odnawialnej. Fundusz ma także wspierać pracowników zatrudnionych obecnie w elektrowni, oraz w sektorach wydobywczych, by mogli znaleźć nowe, zielone miejsca pracy.

IAR,pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej