"Znała świat, który ilustrowała". Irena Pokrzywnicka - autorka obrazu "Matki Boskiej Armii Krajowej"
- Dobrze znała świat, który opisywała, ilustrowała. Wypracowała przy tym swój własny styl - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Stanek (kierownik działu naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach).
2022-12-17, 09:18
Irena Pokrzywnicka ps. "Irpo" - uczestniczka Powstania Warszawskiego. Namalowała "Matkę Boską AK" w pracowni przy Wilczej, w warunkach ostrzału i bombardowań. Przed wojną była malarką, ilustratorką m.in. książek Kornela Makuszyńskiego, projektantką wnętrz i mody.
O niezwykłej artysce opowiadał dr Piotr Stanek. - Zasłynęła ze świetnego gustu, z zamiłowania do szyku, do luksusu. Oczywiście, jak na artystkę przystało, prowadziła barwne życie towarzyskie. Modę uważała za niezbędny element życia, nie tylko ważny z punktu widzenia estetyki, ale w szerszym kontekście - społecznym i ekonomicznym. Dla niej elegancja, estetyka ubioru to był po prostu jeden z warunków szczęścia - podkreślił.
Historia jednego obrazu
Tuż przed Powstaniem Warszawskim Irena wstąpiła do Armii Krajowej. Przyjęła pseudonim od jej imienia i nazwiska- "Irpo". - Wzięła udział w zrywie. Przede wszystkim robiła to, co umiał najlepiej, zajmowała się wystrojem polowym kaplic i ołtarzy. Przy jednym z nich umieściła dziś słynny obraz "Matkę Boską Armii Krajowej". Maryja z Dzieciątkiem na ręku, swym płaszczem osłania młodego żołnierza - powstańca w stopniu kaprala z krzyżykiem na szyi. Dzieciątko Jezus trzyma też nad głową powstańca gałązkę wawrzynu - symbol zwycięstwa i męczeństwa. Całość uzupełnia widok płonącej Warszawy - przypomniał.
REKLAMA
Jak zauważył kierownik działu naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych to "pewien paradoks", że kreatorka mody, którą była Pokrzywnicka, znana jest przede wszystkim z dzieła wybitnie religijnego, które całkowicie odbiega od jej przedwojennej twórczości.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Polki
REKLAMA
Prowadząca: Magdalena Merta
Gość: dr Piotr Stanek (kierownik działu naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach)
Data emisji: 17.12.2022
Godzina emisji: 08.06
REKLAMA
kmp
REKLAMA