130 lat temu zarejestrowany został angielski klub piłkarski Newcastle United FC

2022-12-22, 05:00

130 lat temu zarejestrowany został angielski klub piłkarski Newcastle United FC
Sport - kartka z kalendarza . Foto: PR

Korzenie footballu sięgają średniowiecza. W XIV wieku w Anglii uganianie się za owalnym przedmiotem po ulicach, miejskich placach a czasami po drogach pomiędzy miastami zostało oficjalnie zakazane. U podnóża tej decyzji legła obawa o zdrowie uczestniczących w tych gonitwach ludzi. Bardzo często zdarzało się, że bawiący się w tę grę zawodnicy ulegali poważnym wypadkom łącznie ze śmiertelnymi zejściami. W formie w jakiej dzisiaj znamy piłkę nożną została ona zaakceptowana na początku XIX wieku. Wtedy ujęto ją w pierwsze przepisy. Od połowy tego stulecia zaczęły powstawać amatorskie drużyny bawiące się piłką w sposób usystematyzowany. Wtedy też pojawiły się futbolowe kluby. Ten ruch sportowy objął także Newcastle. To największe angielskie miasto a zarazem duży ośrodek przemysłowy leżący na północy kraju niedaleko granicy ze Szkocją.

Pionierskie początki

Historyczne wzmianki o zorganizowanej formie gry w football w rejonach rzeki Tyne, nad którą leży Newcastle pojawiły się w 1877 roku. Wtedy założono pierwszy w mieście klub piłki nożnej pod nazwą Tyne Association. Cztery lata później powstał Stanley FC. Jego nazwa związana była z ulicą gdzie znajdował się trawiasty plac, na którym zespół rozgrywał mecze. Założycielem protoplasty aktualnego uczestnika rozgrywek Premier League był lokalny biznesmen prowadzący zakład cukierniczy Thomas Allen. Debiutancki mecz rozegrany został 26 listopada 1881 r. Team, którego pomysłodawcą był człowiek zajmujący się wyrobem tortów i ciastek rozgromił 5:0 lokalnego rywala Elswick Leather Works Reserves. Kilka lat później w związku z bujnym rozwojem sekcji i pojawieniem się w jej szeregach zawodników praktycznie z połowy Newcastle nazwa klubu została zmieniona. Stanley FC przeistoczył się w East End FC. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w zachodniej części miasta powstał konkurencyjny West End FC. Rywalizacja pomiędzy tymi zespołami rozgrzewała zimnokrwistych anglików do czerwoności. Na początku lat dziewięćdziesiątych sytuacja uległa poważniej zmianie. Drużyna ze wschodu zdecydowanie zdominowała rywalizację. To spowodowało odpływ najlepszych futbolistów z teamu rywala. W konsekwencji West End znalazł się na skraju bankructwa. I to wykorzystali ich adwersarze przejmując jego stadion St James’ Park.

Newcastle United FC

Przejęcie boiska gdzie rywal rozgrywał swoje mecze było przysłowiowym gwoździem do trumny zespołu z zachodniej części miasta.

- Zostaliśmy poinformowani, że klub West End w Newcastle przestał istnieć… a zarząd klubu East End zostanie właścicielem St James’ Park - donosił lokalny dziennik „Journal”.

REKLAMA

Od tego momentu East End został jedynym liczącym się teamem w mieście położonym nad rzeką Tyne. Uwaga całej lokalnej społeczności skupiła się tylko na nim. To samo uczynili biznesmeni zainteresowani reklamą swoich produktów. To spowodowało bujny rozwój klubu. Właśnie wtedy postanowiono dokonać istotnej zmiany.

- Niektórzy kibice byli niezadowoleni z obecnej nazwy klubu. Uznano zatem, że należy wybrać bardziej ogólną i reprezentatywną nazwę - informował „Journal”

Chodziło o to aby z drużyną utożsamiali się wszyscy mieszkańcy miejscowości a nie tylko ci ze wschodniej części jak do tej pory.

Pojawiły się propozycje: Newcastle Rangers, Newcastle City czy City of Newcastle. W końcu 9 grudnia 1982 roku wszyscy zgodzili się na Newcastle United FC. Ta propozycja została oficjalnie zgłoszona do Angielskiego Związku Piłki Nożnej. A ten na posiedzenie, które odbyło się 22 grudnia 130 lat temu podjął decyzję o zarejestrowaniu nowego tworu.

REKLAMA

No i pofrunęli

Już w następnym roku zespół został włączony do Football League. Rosnąca popularność oraz nowa nazwa pociągnęły za sobą także konieczność modyfikacji kolorów stroi.

- Uzgodniono, że barwy klubu powinny zostać zmienione. Czerwone koszulki i białe spodenki zastąpiły czarno białe koszule o dwucalowych czarnych pionowych pasach i czarne spodenki - można było przeczytać na łamach „Journal”.

Nowy wzór strojów meczowych pociągnął za sobą bardzo ciekawą konsekwencję. Kibice uznali, że piłkarze wyglądają w nich jak sroki. Od razy pojawił się ich przydomek używany do dnia dzisiejszego „The Magpies” opisujący te ptaki.

Debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej nastąpił dopiero 6 września 1985 roku. Newcastle United FC zremisowało 2:2 z Woolwich Arsenal.

REKLAMA

W swojej dotychczasowej historii zespół z miasta leżącego nad rzeką Tyne wywalczył czterokrotnie tytuł mistrza kraju. Jednak ostatni tryumf miał miejsce 97 lat temu. Nieco lepiej wygląda statystyka jeżeli chodzi o Puchar Anglii.  Aż sześciokrotnie wznosili go do góry zawodnicy Srok. Mają w swoim dorobku także jeden superpuchar. W najwyższej klasie rozgrywkowej występują już 86 sezon. Aktualnie w dniu swoich 130 urodzin znajdują się na 3 miejscu w tabeli Premier League. Do dnia dzisiejszego rozgrywają swoje mecze na przejętym pod koniec dziewiętnastego wieku stadionie St James’ Park.

Źródła: nufc.co.uk, footbalhistory.org, chroniclelive.co.uk,

AK

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej