Satelity obserwacyjne dla Polski. "Kosmos stał się bardzo ważną domeną walki"

2022-12-28, 18:25

Satelity obserwacyjne dla Polski. "Kosmos stał się bardzo ważną domeną walki"
Narodowy Program Stażowy obejmie staże dla absolwentów studiów związanych z branżą kosmiczną.Foto: Shutterstock

- Dzięki temu kontraktowi wchodzimy w zupełnie nowe zdolności dla Wojska Polskiego, ponieważ kosmos stał się bardzo ważną domeną walki - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa).

Wartość kontraktu między Agencją Uzbrojenia MON a europejską firmą to ok. 575 mln euro netto, satelity dla Polski zostaną zbudowane i wyniesione na orbitę do roku 2027. W przyszłym roku polskie wojsko otrzyma dostęp do danych z konstelacji satelitów Pleiades Neo.

Satelity zwiększą zdolności Wojska Polskiego w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelity obserwacyjne, działające w ramach francusko-polskiej konstelacji. Dzięki nim możliwe będzie pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego z dokładnością do 30 cm, a działanie w ramach konstelacji pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego państwa.

"Zupełnie nowe zdolności"

Na antenie Polskiego Radia 24 o inwestycji mówił Mariusz Cielma. Zapytany o to, jakie jest znaczenie tej podpisanej wczoraj umowy, wskazał, że "dzięki temu wchodzimy w zupełnie nowe zdolności dla Wojska Polskiego".

- Kosmos stał się bardzo ważną domeną walki - ocenił. - Nie mamy tam do czynienia, na szczęście, z tradycyjną formą prowadzenia działań bojowych, ale kosmos jest wykorzystywany przede wszystkim jako takie oko na świat czy choćby do spraw związanych z telekomunikacją - podkreślił.

Podkreślił, że "to oko, które patrzy na nas z kosmosu, to jest to podstawowe zadanie, jakie mają wykonywać te dwie satelity kupione we francuskim, a może nawet szerzej, w europejskim koncernie".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Mariusz Cielma: zupełnie nowe zdolności dla Wojska Polskiego (Polskie Radio 24) 11:18
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa)

Data emisji: 28.12.2022

Godzina: 16.48

jb/kor

Polecane

Wróć do strony głównej