"Przełomowy czas dla polskiego wojska". Szef MON podsumowuje 2022 rok i mówi o potencjale obronnym armii

W ocenie wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka kończący się rok był przełomowy dla polskiego wojska. Wprowadzono nową ustawę o obronie ojczyzny, zwiększono liczebność armii do około 160 tysięcy oraz podpisano strategiczne umowy modernizacyjne.

2022-12-31, 10:14

"Przełomowy czas dla polskiego wojska". Szef MON podsumowuje 2022 rok i mówi o potencjale obronnym armii
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości podpisania umowy na zakup 250 czołgów Abrams dla Wojska Polskiego. Foto: PAP/Rafał Guz

Mariusz Błaszczak powiedział, że podstawą do tych wszystkich działań jest wprowadzona wiosną 2022 roku ustawa o obronie ojczyzny. Przypomniał, że dzięki nowym przepisom wprowadzono też nowe rodzaje służby wojskowej.

Szef MON podkreślił, że armia ma ciekawą ofertę zarówno dla osób, które chcą na dłużej związać się z mundurem, jak i dla ochotników pragnących jedynie zdobyć podstawy wojskowego rzemiosła. Wicepremier zaznaczył, że wielu ochotników z dobrowolnej służby nie odchodzi po pierwszych dniach szkolenia podstawowego, ale chce na dłużej zostać w armii.

Minister przypomniał, że wzmacnianie potencjału obronnego naszej armii to również przywracanie wcześniej zlikwidowanych jednostek i garnizonów oraz plany utworzenia piątej dywizji w wojsku polskim. Struktura ta powstanie, podobnie jak formowana od kilku lat Żelazna Dywizja, przy wschodniej granicy.

Strategiczne umowy

W kończącym się 2022 roku kierownictwo MON zawarło kilka strategicznych umów modernizacyjnych. W ostatnich miesiącach podpisano umowy m.in. na śmigłowce AW 149 i AW101, kontrakt na południowokoreańskie wyrzutnie Chunmoo, amerykański system rakietowy dalekiego zasięgu HIMARS, samoloty piątej generacji F-35 oraz na czołgi ABRAMS czy satelity obserwacyjne.

REKLAMA

Do żołnierzy trafiły już pierwsze baterie systemu Patriot, czołgi K2 i armatohaubice K9 z Korei Południowej, a także tureckie drony BAYRAKTAR, niszczyciele min KORMORAN II, armatohaubice KRAB, moździerze RAK, zestawy artyleryjskie Piorun i Pilica oraz tak zwana mała Narew, czyli system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu w kooperacji z brytyjskim przemysłem zbrojeniowym.

Posłuchaj

Wicepremier M.Błaszczak o potencjale obronnym polskiego wojska (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

mr/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej