Jasna Góra: rozpoczęły się doroczne "Pawełki". Uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika
Doroczne "Pawełki", czyli uroczystości nowenny ku czci patriarchy zakonu paulinów św. Pawła Pierwszego Pustelnika, rozpoczęły się w piątek w jasnogórskim sanktuarium. Zakończą się one 15 stycznia mszą z błogosławieństwem dzieci i przyszłych matek, których św. Paweł jest patronem i opiekunem.
2023-01-06, 20:43
Przypadająca 15 stycznia właściwa uroczystość ku czci św. Pawła poprzedzona jest cyklem nabożeństw zwanych "Pawełkami". Uroczystości trwają dziewięć dni. W nabożeństwach uczestniczy cała wspólnota zakonna z Jasnej Góry.
Podczas nowenny paulini modlą się do św. Pawła, śpiewając hymny o jego życiu na pustyni i prześladowaniu chrześcijan. Głoszone są też okolicznościowe kazania nawiąże do życia i misji świętego, a także jego roli w Kościele, również w czasach współczesnych. Piątkowe rozważanie było poświęcone m.in. ojcostwu.
W czasie nowenny ojcowie i bracia paulini gromadzą się późnymi popołudniami w Kaplicy św. Pawła Pustelnika, przy wystawionych na ołtarzu jego relikwiach. Ta XVII-wieczna kaplica przylega do południowej ściany bazyliki – prócz roli podczas uroczystości św. Pawła, to właśnie w niej wystawiane są do czasu pogrzebu ciała zmarłych zakonników.
Dokładnie w dzień św. Pawła paulini odprawiają na Jasnej Górze "wewnętrzną" wspólnotową mszę. Ojcowie i bracia zgromadzeni przed Cudownym Obrazem Matki Bożej ponawiają wtedy śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. "Zewnętrzna" uroczystość ku czci świętego - m.in. dla wiernych - obchodzona jest w pierwszą niedzielę po 15 stycznia (w tym roku przypadnie właśnie tego dnia).
REKLAMA
Czym są "Pawełki"
Te ostatnie, niedzielne "Pawełki", połączone są z błogosławieniem dzieci. Ponieważ święty uważany jest też m.in. za patrona i opiekuna matek spodziewających się dzieci lub pragnących mieć potomstwo, nabożeństwo to zwykle gromadzi na Jasnej Górze wiele młodych małżeństw. Po błogosławieństwie, zakonnicy rozdają dzieciom zwyczajowe upominki - obrazki, słodycze i owoce pustyni: daktyle i figi.
Święty Paweł z Teb żył w Egipcie 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, żyjąc w grocie skalnej. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w basenie Morza Śródziemnego.
Właśnie tego świętego obrali w XIII w. na swego patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa zakonu paulinów, czyli Zakonu Braci Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
- Uroczystość Objawienia Pańskiego. Bp Piotr Turzyński: Bóg przychodzi do wszystkich ludzi
- Pogrzeb Benedykta XVI. "Jego testament jest niezwykle osobisty"
Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb zakonu. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób. Herb paulinów umieszczony jest m.in. na pierwszej bramie wejściowej na Jasną Górę.
PAP/as
REKLAMA