Projekt nowelizacji ustawy o SN uchwalony jeszcze w styczniu? Jest termin prac sejmowej komisji

Komisja zajmie się projektem nowelizacji ustawy o SN między styczniowymi posiedzeniami Sejmu. Teoretycznie do końca stycznia możliwe jest uchwalenie ustawy przez Sejm - powiedział PAP przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast.

2023-01-07, 08:35

Projekt nowelizacji ustawy o SN uchwalony jeszcze w styczniu? Jest termin prac sejmowej komisji
Ast (PiS): komisja zajmie się projektem nowelizacji ustawy o SN między styczniowymi posiedzeniami Sejmu. Foto: PAP/ Albert Zawada

Według wstępnego harmonogramu - do którego dotarł PAP - na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu pierwszego dnia o godz. 10 odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Projekt ustawy do końca stycznia?

Ast pytany, kiedy nowelizacją ustawy mogłaby się zająć komisja sprawiedliwości i praw człowieka, odpowiedział, że zależy to od tego, jaki termin rozpatrzenia projektu i złożenia sprawozdania wyznaczy marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

- Ale najprawdopodobniej drugie czytanie mogłoby się odbyć na kolejnym posiedzeniu styczniowym, czyli prace komisji mogłyby być rozpoczęte pomiędzy posiedzeniami Sejmu, w tym wolnym tygodniu tak, aby wypracować sprawozdanie - powiedział Ast.

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest w dniach 11-13 stycznia, a kolejne 25-26 stycznia.

REKLAMA

Szef komisji sprawiedliwości pytany, kiedy ustawa o SN mogłaby zostać przez Sejm przyjęta, odpowiedział odparł: "Teoretycznie do końca stycznia". - To jest kwestia uzgodnień, które są obecnie przeprowadzane: konsultacji z naszym koalicjantem z Solidarnej Polski i pewnie od tego też zależy tempo prac nad projektem - dodał.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o SN, który PiS złożyło w Sejmie 13 grudnia ub.r., sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także sposób badania bezstronności sędziego.

Czytaj także:

PAP/as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej