"Kaplica Sykstyńska Pompejów" otwarta ponownie. Dom, który "budzi zachwyt"
We włoskim parku archeologicznym, utworzonym na terenie zniszczonych przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku Pompejów, otwarto po 20 latach prac konserwacyjnych Dom Wettiuszów. Ze względu na bogactwo malowideł ściennych budynek ten jest zwany "Kaplicą Sykstyńską Pompejów".
2023-01-11, 05:45
Sceny erotyczne i postaci mitologiczne, obrazy codziennego życia, wizerunki ludzi i zwierząt, maski teatralne. To wszystko widnieje na ścianach domu mieszkalnego, który należał do dwóch braci - kupców Wettiuszów, zajmujących się handlem winem. Ich posiadłość miała 1100 metrów kwadratowych, czyli (wg znawców starożytności) mieściła się w ówczesnej średniej luksusu -
Świat sprzed 2 tysięcy lat
Ten odkryty w XIX wieku budynek, uważany za jedną z pereł Pompejów, można ponownie – po prawie dwóch dekadach prac konserwacyjnych - zwiedzać.
Na malowidłach, wykonanych na kilkanaście lat przed katastrofalnym wybuchem wulkanu, widać kalejdoskop barw i obrazów: pary tańczących bachantek (towarzyszek boga Dionizosa), wizerunki Achillesa i Heraklesa, amorki, pracę mieszkańców Pompejów, elementy fauny i flory.
"To dom - symbol, Kaplica Sykstyńska Pompejów"- podkreślał dyrektor parku archeologicznego Gabriel Zuchtriegel, cytowany przez agencję prasową ANSA.
REKLAMA
***
- Pompeje. Miasto pogrzebane przez wulkan
- Pompeje. Odkryto pokój niewolników. Jest wielkości dzisiejszych "mikroapartamentów"
***
Wyzwanie dla znawców
Eksperci obawiali się przez długi czas, że nadzwyczajny dom kupców w Pompejach może zawalić się pod naporem ciężkich płyt z cementu, położonych nad nim w latach 50. ubiegłego wieku. Jego konstrukcję osłabiło ponadto silne trzęsienie ziemi na południu Włoch w 1980 roku.
REKLAMA
Prace konserwacyjne Domu Wettiuszów rozpoczęły się w 2002 roku, a 14 lat później zostały rozszerzone. Dzięki zakończeniu tych wymagających działań, prowadzonych przez dziesiątki specjalistów z różnych dziedzin - archeologów, konserwatorów dzieł sztuki, inżynierów budowlanych czy ekspertów ogrodnictwa - dom odzyskał splendor. Ponownie stanie się jedną z największych atrakcji Pompejów.
"To były jedne z najbardziej złożonych i najtrudniejszych prac", przyznał dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Gabriel Zuchtriegel. Jak podkreślają włoskie media, rezultaty konserwacji budzą zachwyt.
Miasto w popiołach
Wybuch Wezuwiusza, który zniszczył Pompeje, a także Herkulanum i Stabie, miał miejsce 24 sierpnia 79 roku. Miasta te zostały całkowicie przykryte warstwą popiołu, miejscami dochodzącą do 7 metrów grubości.
Siedemnaście wieków później w Pompejach rozpoczęły się prace wykopaliskowe. Archeolodzy zaczęli odkrywać zasypane przez Wezuwiusza miasto 6 kwietnia 1748 roku.
REKLAMA
jp/PAP
REKLAMA