Abp Stanisław Gądecki: sprawa obrony życia jest zadaniem wszystkich ludzi sumienia
O wyzwaniach ruchu pro-life w Polsce rozmawiano podczas konferencji w seminarium duchownym w Poznaniu zorganizowanej w 30. rocznicę zniesienia ustawy aborcyjnej z 1956 roku.
2023-01-13, 15:50
Zdaniem przewodniczącego Episkopatu Polski obrona życia ma charakter posługi miłości, o czym nauczał Jan Paweł II. Wyraża się przede wszystkim poprzez osobiste świadectwo, formy wolontariatu, działalności społecznej, politycznej. - Jest to szczególnie nagląca potrzeba w sytuacji, gdy kultura śmierci tak agresywnie atakuje kulturę życia i często wydaje się nad nią przeważać - powiedział.
"Cechy osoby zaangażowanej"
"Papież przestrzegał, że posługa miłości wobec życia powinna obejmować wszystko i wszystkich, ponieważ życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej swoje fazie i kondycji" - zaznaczył arcybiskup. Hierarcha wskazywał na cechy osoby zaangażowanej w obronę życia, jak np. dyspozycyjność, wiedza zawodowa, wierność prawu moralnemu, postawa kontemplacji, która pomaga pokonywać zniechęcenie, a także autentyczna radość życia.
Wskazywał na przykład zmarłego przed kilku laty profesora Antoniego Zięby. "Był bardzo radosnym człowiekiem, całe życie żartował i tym czynił polemikę z nim niemożliwą, bo człowiek lubił się z nim zgadać, ta radość życia z niego emanowała" - mówił arcybiskup.
Konferencja "Polskie Wiosny Życia 1993-2021. Zmagania o zniesienie stalinowskiej ustawy aborcyjnej z 27 kwietnia 1956 roku" odbywa się pod honorowym patronatem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Została zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia i Wydział Teologiczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
REKLAMA
- Nitras obraził aktywistę pro-life, postępowanie umorzone. "Będziemy składać zażalenie"
- Fundacja Pro-Prawo do Życia walczy o przeprowadzenie kampanii. Stołeczny ratusz odwołał się po przegranej w sądzie
IAR/pj
REKLAMA