"Liczymy na zgodę Niemiec". Wiceszef MON: koalicja może stworzyć dwie brygady czołgów dla Ukrainy

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz wyraził nadzieję, że Niemcy zgodzą się na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie. Polskie władze zaproponowały przekazanie Ukrainie kompanii Leopardów w ramach międzynarodowej koalicji z sojusznikami. Eksport czołgów produkowanych w Niemczech wymaga zgody rządu Olafa Scholza. O tej sprawie dyskutowali także w "Śniadaniu w Trójce" Marek Sawicki z PSL, poseł PO Grzegorz Schetyna i szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. 

2023-01-14, 12:32

"Liczymy na zgodę Niemiec". Wiceszef MON: koalicja może stworzyć dwie brygady czołgów dla Ukrainy
09.11.2022. Czołgi Leopard 2 podczas manewrów państw Grupy Wyszehradzkiej, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ph. "PUMA 22" na poligonie w Nowej Dębie. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda był we Lwowie. Towarzyszył mu też prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Padła ważna deklaracja przekazania Ukrainie leopardów z Polski. Ma to być kompania czołgów z Polski, a miałaby ona być przekazana w ramach współpracy sojuszniczej, z nadzieją, że swoje czołgi przekażą Kijowowi także inne państwa.

Czy toczyły się już rozmowy ze stroną niemiecką, bo wymagana jest zgoda Niemiec w sprawie przekazania czołgów?

- Od razu padła zapowiedź, że nie będzie to jednostronna decyzja podjęta bez zgody Niemiec, które są w pewnym sensie też dysponentem tych czołgów - mówił Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON.

Dodał, że Polska przekazała walczącej Ukrainie ponad 240 czołgów T-72, które sprawdzają się i walczą na froncie ukraińskim.

REKLAMA

Zaznaczył, że Ukraina potrzebuje więcej sprzętu tego rodzaju, stąd inicjatywa prezydenta, także w sobotę podkreślona przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Prezydent mówił, że Polska jest gotowa przekazać kompanię czołgów Leopard. - I liczymy też na kolejne kraje, które również będą w stanie przekazać Ukrainie czołgi. Już takie deklaracje wstępnie padały, m.in. ze strony Norwegii (…), czy krajów południowo-zachodniej, południowej Europy - dodał Wojciech Skurkiewicz.

"Chcemy stworzyć brygadę lub dwie"

-  Wystąpimy też do strony niemieckiej o wyrażenie zgody na to, abyśmy mogli te czołgi przekazać stronie ukraińskiej. To jest wymagane odrębnymi przepisami. Mam nadzieję, że Niemcy wyrażą zgodę, choć też docierają informacje medialne, że są nie końca skorzy, by wydawać zgodę odnośnie do tych nowoczesnych rozwiązań pancernych - na to, by przekazywać je Ukrainie - dodał.

Wojciech Skurkiewicz wyraził jednak nadzieję, że to jednak nastąpi. - I stworzymy brygadę lub nawet dwie brygady, które będą mogły być przekazane stronie ukraińskiej - zaznaczył.

REKLAMA

- W Europie czołgów Leopard jest spora ilość - około 2600 egzemplarzy. Przyjmując, że każdy kraj mógłby wyasygnować część, na przykład 5-10 procent stanu, bez wątpienia można skompletować dwie brygady, około 200 180 czołgów, które mogłyby walczyć na Ukrainie - dodał.

- My jesteśmy gotowi, zainicjowaliśmy ten proces. Mam nadzieję, że inne kraje do nas dołączą - mówił wiceszef MON.

Rekompensaty dla polskiej armii

Wiceminister powiedział, że już w tym roku dotrą do nas, już na wyposażenie polskiego wojska, pierwsze abramsy w starszej wersji. Ma ich być w sumie 116 sztuk. Sukcesywnie będą dostarczane również abramsy najnowszej trzeciej wersji  - ma ich być 250 sztuk, mówił gość Trójki.

- Również bardzo blisko współpracujemy z naszymi partnerami amerykańskimi, jeżeli chodzi o obecność wojsk sojuszniczych wraz ze sprzętem na terenie Rzeczpospolitej - dodał.

REKLAMA

Oprócz tego, jak dodał, "kupujemy czołgi Black Panther, czołgi K2, pierwsze egzemplarze już są na terenie Rzeczpospolitej, już będą wprowadzane na wyposażenie polskiego wojska, a kolejne będą przybywały sukcesywnie również w roku 2023 roku".  


Abrams M1A2 Abrams M1A2

Politycy o pomyśle przekazania czołgów Ukrainie

Grzegorz Schetyna (PO) powiedział, że pomysł wsparcia Ukrainy nowoczesnym sprzętem ma wielki sens. - Liczę na to, że decyzja niemieckiego rządu niemieckiego kanclerza będzie natychmiast  - dodał. Jak mówił, cieszy się, że tak akcja ma taki odzew w wielu krajach europejskich i że Europa solidarnie chce wspierać Ukrainę.

Marek Sawicki (PSL) mówił, że od samego początku aktywność kancelarii pana prezydenta w sprawach ukraińskich sprawach i gdyby nie ta aktywność, która wyprzedziła w jego ocenie zdecydowanie aktywność polskiego rządu, to z pewnością zaangażowanie świata po stronie Ukrainy byłoby zdecydowanie mniejsze

Dodał, że spośród 2600 leopardów, które są na stanie armii NATO,  600 jest przeznaczonych na części zamienne, na naprawę. Dodał, że ta obecna inicjatywa prezydenta będzie wymuszała także na Niemczech wzrost ich potencjału obronnego, tak by móc produkować czołgi i części zamienne.  

REKLAMA

Minister Paweł Szrot dodał, że niektóre kraje zadeklarowały przekazanie swojej części czołgów Leopard, na przykład Finlandia. Wielka Brytania już poprzednio deklarowała przekazanie czołgów własnej produkcji.

Wiceminister Skurkiewicz mówił także, że Polska nie może dopuścić, by wojna na Ukrainie spowszedniała w oczach świata.

***

W audycji rozmawiano także o ustawie o Sądzie Najwyższym, komisji weryfikacyjnej ds. wpływów Rosji, dostawach czołgów dla Ukrainy oraz o relacjach polsko-ukraińskich.

REKLAMA


Posłuchaj

Politycy o ustawie o Sądzie Najwyższym, komisji weryfikacyjnej ds. wpływów Rosji, dostawach czołgów dla Ukrainy i relacjach polsko-ukraińskich (Śniadanie w Trójce) 52:04
+
Dodaj do playlisty

 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: 
Beata Michniewicz
Goście: Wojciech Skurkiewicz (PiS), Grzegorz Schetyna (KO), Marek Sawicki (PSL), Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 
14.01.2023
Godzina emisji: 
09.06

Trójka/IAR/in.

REKLAMA

K2 Black Panther K2 Black Panther

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej