Czołgi dla Ukrainy. Senator PiS: presja innych państw sprawi, że Niemcy ten sprzęt w końcu przekażą
- Myślę, że ostatecznie dojdzie do jakichś uzgodnień z Niemcami i to państwo w końcu zdecyduje się na przekazanie czołgów. Bo presja opinii publicznej, europejskiej, światowej, także niemieckiej, jest coraz większa - powiedziała w Polskim Radiu 24 senator PiS Maria Koc.
2023-01-20, 14:36
W piątek w położonej w Niemczech amerykańskiej bazie w Ramstein rozpoczęło się, pod przewodnictwem szefa Pentagonu, kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) w gronie około 50 państw.
Jednym z tematów było przekazanie czołgów Ukrainie i stanowisko Niemiec w tej sprawie.
- Chyba powstała taka mała koalicja państw, które chcą przekazać czołgi wyprodukowane w Niemczech Ukrainie. Bez względu na to, czy ta zgoda będzie, czy nie, wiemy, że Polska chce przekazać takich czołgów kilkanaście. Ale gotowe do przekazania są również Francja czy Wielka Brytania - powiedziała Maria Koc.
"Będą musiały odejść od zachowawczej postawy"
- Myślę, że ostatecznie dojdzie do jakichś uzgodnień z Niemcami i to państwo w końcu zdecyduje się na przekazanie tych czołgów. Bo presja opinii publicznej, europejskiej, światowej, także niemieckiej, jest coraz większa - dodała senator PiS.
REKLAMA
Jej zdaniem "Niemcy będą musiały odejść od swojej zachowawczej postawy i jeszcze bardziej wspomóc Ukrainę". - W różnych komentarzach jest podkreślane, że Niemcy, współpracując z Rosją, kupując tani gaz, budowały potencjał tego kraju. Rosja się za te pieniądze zbroiła. Niemcy w jakimś sensie też ponoszą odpowiedzialność za to, co się dzieje. Muszą wspierać Ukrainę, są to jej winne - stwierdziła polityk.
Wielka Brytania ogłosiła w zeszłym tygodniu, że wyśle czołgi Challenger 2 i stwierdziła, że jest to naturalny postęp w pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius, odnosząc się do kwestii czołgów, powiedział telewizji ARD: "Jestem prawie pewien, że podejmiemy decyzję w tej sprawie w najbliższych dniach, ale nie mogę jeszcze dzisiaj powiedzieć, jak to będzie wyglądać".
- Wiceminister obrony w Polskim Radiu. Polska dostarczyła Ukrainie 240 czołgów T-72. Koalicja międzynarodowa może teraz stworzyć dwie brygady czołgów dla Ukrainy
- Podczas szczytu Trójkąta Lubelskiego prezydent Andrzej Duda zadeklarował wsparcie Ukrainy czołgami Leopard, ale w koalicji z innymi krajami
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: Maria Koc (senator PiS)
REKLAMA
Data emisji: 20.01.2023
Godzina: 13.33
bartos/kor
REKLAMA