Zachód dowie się, jak Polska i Ukraina walczą z rosyjską dezinformacją. Konferencja w UE
W budynku Europarlamentu odbędzie się dziś (początek o godz. 11.00) konferencja, która skupi się na walce Polski i Ukrainy z dezinformacją w czasie wojny. Kancelaria Premiera i NASK - Państwowy Instytut Badawczy współorganizują to wydarzenie.
2023-02-09, 06:33
Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński wyjaśnił, że w konferencji wezmą udział eksperci z kilku krajów unijnych i Ukrainy, politycy, a także przedstawiciele polskiego i ukraińskiego rządu. - To ważne aby mówić o takich sprawach. Jest to coś co pozostanie z nami bez względu na to jak długo będzie trwała sama wojna. Jedynym sposobem na to żeby skutecznie walczyć z dezinformacją jest rzetelny i wiarygodny sposób wskazywania kiedy mamy z nią do czynienia. Właśnie o tym i innych doświadczeniach Polski chcemy rozmawiać w Brukseli - mówił sekretarz stanu w KPRM.
Walka z fake newsami
Minister Cieszyński dodał, że konferencja jest adresowana głównie do europosłów i unijnych urzędników z krajów, które nie sąsiadują z Ukrainą, a wojna nie wpływa na nie w takim stopniu jak na Polskę. - Wiemy, że na Zachodzie również sentyment wobec Rosji jest bardziej pozytywny, niż u nas. W Polsce nikogo nie trzeba uczyć, że to, co robi Moskwa, jest nastawione w totalnej kontrze do tego co się dzieje w społeczeństwach zachodnich - powiedział Janusz Cieszyński.
Posłuchaj
- Kadyrow pisze o "referendum na Śląsku". Żaryn: Rosja podsyca regionalizmy, żeby destabilizować państwa
- Polska wśród ofiar dezinformacji i manipulacji Kremla. Widzieliśmy raport UE
Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zwrócił uwagę, że przykładem walki Polski z rosyjskimi fake newsami jest działalność Działu Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK. Efekty jego pracy można zobaczyć na profilach #WłączWeryfikację NASK na Facebooku i Twitterze. Eksperci weryfikują pogłoski krążące w sieci oraz wskazują potencjalne przejawy działań dezinformacyjnych.
ms/IAR
REKLAMA