Próby rakietowe Korei Północnej. ONZ chce stanowczo reagować, ale decyzję blokują Rosja i Chiny

2023-02-21, 10:47

Próby rakietowe Korei Północnej. ONZ chce stanowczo reagować, ale decyzję blokują Rosja i Chiny
Korea Północna podkreśla w komunikatach, że "jakakolwiek próba zestrzelenia testowanego pocisku rakietowego będzie uważana za wypowiedzenie wojny".Foto: Shutterstock.com/Alexyz3d

Japońska stacja NHK poinformowała, że Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie kryzysowym, by omówić ostatnie próby rakietowe Korei Północnej. Stanowczą reakcję ONZ na prowokacje Pjongjangu wciąż blokują jednak Rosja i Chiny. 

W ciągu ostatnich kilku dni Korea Płn. wystrzeliła co najmniej trzy pociski balistyczne. W sobotę północnokoreański międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) spadł do morza wewnątrz wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii - przypomina stacja. 

Na kryzysowym spotkaniu większość członków RB ONZ skrytykowała Pjongjang za próby pocisków balistycznych, które naruszają rezolucje Rady. 

Jednak Rosja i Chiny w dalszym ciągu blokują stanowczą reakcję Rady. Delegaci Moskwy i Pekinu oskarżali Waszyngton o podsycanie napięć wokół Półwyspu Koreańskiego, wzywali USA do podjęcia dialogu z Koreą Płn., zmniejszenia skali ćwiczeń wojskowych z udziałem amerykańskich wojsk w regionie oraz złagodzenia sankcji przeciwko Pjongjangowi.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield potępiła prowokacje Korei Płn. "w najmocniejszych słowach".

- Ci, którzy chronią KRLD przed konsekwencjami jej eskalacyjnych prób rakietowych sprowadzają ryzyko konfliktu na region azjatycki i cały świat - dodała. 

Mieszkańcy mogli zobaczyć pocisk na niebie

Posiedzenie RB ONZ zwołano na wniosek Japonii. Przedstawiciel tego kraju Kimihiro Ishikane podkreślił, że północnokoreański pocisk spadł do morza około 200 kilometrów od japońskiej wyspy Hokkaido, a jej mieszkańcy mogli zobaczyć go na niebie.

"Zakładam, że możemy sobie wyobrazić, jak przerażające musi być zobaczenie pocisku lecącego w naszym kierunku - powiedział dyplomata, cytowany przez agencję AP. Zaznaczył, że próba rakietowa zagrażała jednostkom wodnym i samolotom oraz była "aktem zastraszenia i groźbą siły".

11 państw, w tym 10 członków RB ONZ i Korea Płd., potępiło działania Pjongjangu we wspólnym oświadczeniu. Kraje te zapewniły o otwartości na dialog z Koreą Płn., ale podkreśliły, że "nie będą milczeć, gdy KRLD rozwija swoje bezprawne zdolności nuklearne i rakietowe, zagrażając międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu".

Czytaj także:

Zobacz: Krzysztof Szczerski, ambasador Polski przy ONZ w Programie 1 Polskiego Radia

PAP

asp

Polecane

Wróć do strony głównej