Liga Konferencji: Lech przerwie złą passę polskich drużyn? Trzy dekady bez awansu

Polskie drużyny piłkarskie nieczęsto kwalifikują się do wiosennych faz europejskich pucharów. Jeśli już to robią, to od 1991 roku nie są w stanie pokonać pierwszego rywala i awansować dalej. W czwartek Lech Poznań zagra z norweskim Bodo/Glimt o awans do 1/8 finału Ligi Konferencji i powalczy o przerwanie niechlubnej passy drużyn z naszego kraju.

2023-02-23, 11:25

Liga Konferencji: Lech przerwie złą passę polskich drużyn? Trzy dekady bez awansu
Lech Poznań staje przed szansą awansu do 1/8 finału Ligi Konferencji . Foto: Forum/Mikolaj Kamienski

Po raz ostatni polski klub wyeliminował rywala na wiosnę w europejskich pucharach w marcu 1991 roku. Wówczas to Legia Warszawa sensacyjnie pokonała naszpikowaną gwiazdami Sampdorię Genua w ćwierćfinale Pucharu Zdobywców Pucharów. "Wojskowi" u siebie wygrali 1:0 po golu Dariusza Czykiera, a na wyjeździe zremisowali 2:2 dzięki bramkom Wojciecha Kowalczyka.

32 lata od sukcesu Legii

Legioniści dotarli do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów, gdzie jednak lepszy okazał się późniejszy triumfator rozgrywek Manchester United. W ciągu kolejnych 32 lat polskie kluby nie były w stanie wygrać pucharowego dwumeczu wiosną, choć w kilku wypadkach niewiele zabrakło.

W sezonie 1995/1996 Legia awansowała do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. W marcu 1996 roku rywalizowała z Panathinaikosem Ateny, którego czołowymi postaciami byli Polacy Józef Wandzik i Krzysztof Warzycha. Przy Łazienkowskiej w meczu rozgrywanym na oblodzonej murawie padł bezbramkowy remis. Rewanż w Grecji był bardzo jednostronny. Panathinaikos wygrał 3:0, a dwa gole zdobył Warzycha.

To był ostatni występ polskiej drużyny w europejskich pucharach na wiosnę w XX wieku.

REKLAMA

Lazio zatrzymało Wisłę

W sezonie 2002/2003 rewelacyjnie w Pucharze UEFA grała Wisła Kraków. Marsz drużyny prowadzonej przez Henryka Kasperczaka zatrzymało w 1/8 finału rzymskie Lazio. Pierwszy mecz w Italii przyniósł bardzo korzystny remis 3:3. Niestety, w rewanżu rozegranym 5 marca 2003 roku, "Biała Gwiazda" przegrała u siebie 1:2, choć prowadziła po golu Marcina Kuźby.

Rok później w Pucharze UEFA furorę robił Groclin Grodzisk Wielkopolski. Drużyna z małego miasteczka trafiła na trudnego rywala, którym był Girondins Bordeaux. Francuzi okazali się wyraźnie lepsi. Najpierw wygrali w Wielkopolsce 1:0, a w rewanżu nie zostawili już ówczesnemu wicemistrzowi Polski złudzeń, wygrywając 4:1.

Lech był bliski szczęścia

Kolejnym polskim zespołem, który próbował swoich sił wiosną w europejskich pucharach był Lech Poznań. W sezonie 2008/2009 awansował do 1/16 finału historycznej, bo ostatniej edycji Pucharu UEFA. Rywal wydawał się w zasięgu podopiecznych Franciszka Smudy. "Kolejorz", z Robertem Lewandowskim w składzie, nieznacznie uległ jednak Udinese Calcio. W Poznaniu padł remis 2:2, a we Włoszech rywale zwyciężyli 2:1 po golu w końcówce spotkania.

Kolejna szansa dla poznaniaków nadarzyła się dwa lata później, już w Lidze Europy. Po wyjściu z grupy, w której Lech rywalizował m.in. z Manchesterem City i Juventusem, polski klub trafił na Sporting Braga. Zaczęło się pięknie, bo od wygranej w Poznaniu po golu Artjomsa Rudnevsa. W rewanżu 2:0 wygrali jednak Portugalczycy, którzy byli zresztą rewelacją tamtej edycji LE. Braga dotarła bowiem aż do finału, w którym uległa FC Porto.

REKLAMA

Następna edycja Ligi Europy była historyczna dla polskich zespołów. W sezonie 2011/2012 po raz pierwszy bowiem zdarzyło się, żeby do wiosennych gier w Europie zakwalifikowały się dwie polskie drużyny. Niestety, zarówno Legia Warszawa, jak i Wisła Kraków minimalnie przegrały swoje dwumecze w 1/16 finału. Warszawianie okazali się słabsi od Sportingu Lizbona - u siebie zremisowali 2:2, a na wyjeździe przegrali 0:1. Wisła była jeszcze bliżej szczęścia - w Krakowie zremisowała 1:1 ze Standardem Liege, a na wyjeździe padł wynik bezbramkowy. Gol zdobyty na obcym stadionie promował wówczas Belgów.

Legia - Ajax 0:2

Ostatnie dwie próby przejścia pierwszej fazy wiosennych rozgrywek w Europie to zmagania Legii Warszawa z Ajaksem Amsterdam w Lidze Europy. W sezonie 2014/2015 polski klub dość wyraźnie okazał się słabszy. W Amsterdamie gospodarze wygrali 1:0, ale przy Łazienkowskiej triumfowali różnicą trzech goli (0:3).

Dwa lata później awans warszawian był znacznie bliżej. Legia trafiła do LE po zajęciu trzeciego miejsca w grupie Ligi Mistrzów. Zimą sprzedała trzech ważnych piłkarzy: Nemanję Nikolicia, Aleksandara Prijovicia i Bartosza Bereszyńskiego, ale i tak podjęła walkę z późniejszym finalistą Ligi Europy. Najpierw zespół prowadzony przez Jacka Magierę zremisował bezbramkowo u siebie, a potem przegrał 0:1 w Amsterdamie.

Przed kolejne sezony pucharowa wiosna była dla polskich klubów niedoścignionym celem. Tym razem Lechowi Poznań udało się wyjść z grupy Ligi Konferencji. Bezbramkowy remis na trudnym terenie w Norwegii daje nadzieję, że kiepska passa polskich drużyn w wiosennych bojach w Europie zostanie przerwana.

REKLAMA

Stawką dwumeczu z Bodo/Glimt jest awans do 1/8 finału trzecich pod względem prestiżu pucharowych rozgrywek w Euroopie.

Mecz w Poznaniu rozpocznie się o godzinie 21.

Program rewanżowych meczów barażowych o awans do 1/8 finału Ligi Konferencji:

23 lutego, czwartek
RSC Anderlecht - Łudogorec Razgrad (godz. 18.45, pierwszy mecz 0:1)
Partizan Belgrad - Sheriff Tiraspol (18.45; 1:0)
CFR Cluj - Lazio Rzym (18.45; 0:1)
FK Dnipro - AEK Larnaka (18.45; mecz w Koszycach; 0:1)
Lech Poznań - FK Bodoe/Glimt (21.00; 0:0)
FC Basel - Trabzonspor (21.00; 0:1)
Fiorentina - SC Braga (21.00; 4:0)
KAA Gent - Karabach Agdam (21.00; 0:1)

Program kolejnych rund:
Losowanie par 1/8 finału - 24 lutego
Mecze 1/8 finału - 9 i 16 marca
Losowanie par 1/4 i 1/2 finału - 17 marca
Ćwierćfinały - 13 i 20 kwietnia
Półfinały - 11 i 18 maja
Finał - 7 czerwca (Praga)

REKLAMA

>>> Więcej o Ekstraklasie <<< 

Czytaj także:

/empe

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej