Polska kształci elity dla Afryki. Płyną podziękowania dla ministra Czarnka i profesora Cisło

Ignatius Kaigama, arcybiskup Abudży na północy Nigerii, podziękował polskiemu rządowi za kształcenie elit intelektualnych dla Afryki. Dzięki rządowemu wsparciu Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW i polska sekcja Pomoc Kościołowi w Potrzebie przygotowuje kadrę naukową do pracy na uczelniach wyższych i w seminariach duchownych w Afryce. 16 doktorów i 11 magistrów już pracuje lub będzie wkrótce pracować w Afryce.

2023-02-23, 18:37

Polska kształci elity dla Afryki. Płyną podziękowania dla ministra Czarnka i profesora Cisło
Minister Przemysław Czarnek i ks. prof. Waldemar Cisło. Foto: Ministerstwo Edukacji i Nauki

List nigeryjskiego biskupa Kaigamy przytoczył ksiądz profesor Waldemar Cisło - dyrektor centrum badań wolności religijnej. Arcybiskup napisał, że sytuacja chrześcijan w Afryce jest bardzo trudna, niektórzy są prześladowani za wiarę. Ksiądz Cisło dodał, że tylko w ubiegłym roku w tym kraju w różnych atakach zginęło około 7600 chrześcijan.

"Dzięki wsparciu polskiego rządu i ministra Przemysława Czarnka możemy kształcić kadrę na bardzo dobrym poziomie po powrocie do ojczyzny wykorzystując zdobytą wiedzę dla tysięcy ludzi w Afryce" - pisał arcybiskup Kaigama.

Szeroki program wsparcia

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że warto i trzeba mądrze wspierać Afrykańczyków, jak to robi poprzez swoje programy Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW, który gwarantuje edukację na najwyższym poziomie. - Cieszę się bardzo z tych 16 doktorantów, bo oni pobierając naukę tutaj, idą potem do swoich krajów i na miejscu świadczą i służą swoja wiedzą - zaznaczył.

Ksiądz Waldemar Cisło podkreślił, że polska uczelnia jest jedyną na świecie, gdzie udaje się realizować program kształcenia osób z Afryki - oprócz 16 doktorantów pracę na uczelniach na tym kontynencie podejmą absolwenci z niższym stopniem naukowym. Dyrektor centrum badań wolności religijnej wyjaśnił, że z ośmiu krajów afrykańskich 13 osób zdobyło licencjat, który uprawnia do nauczania na uczelniach kościelnych. Do tego wykształcono 10 magistrów w różnych dyscyplinach teologicznych. Studia się rozwijają, nowi kandydaci przechodzą ścisłą selekcję przez swoich biskupów lokalnych. Stypendia są przyznawane przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

REKLAMA

Uniwersyteckie Centrum Badan Wolności Religijnej UKSW w Warszawie powołane przez Ministerstwa Edukacji i Nauki istnieje od 2021 roku. Ośrodek, poza kształceniem osób z krajów prześladowanych, prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe i monitorujące przestrzeganie wolności religijnej w państwach, w których ten problem jest najbardziej widoczny.

Zobacz także:

jp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej