"Jego życie było jednym wielkim posługiwaniem mądrości". Uroczystości pogrzebowe prof. Stanisława Grygiela
Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie profesorowi Stanisławowi Grygielowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Filozof oraz przyjaciel i współpracownik świętego Jana Pawła II spoczął w niedzielę na cmentarzu w rodzinnych Zembrzycach w Małopolsce.
2023-02-26, 23:23
Liturgia żałobna, której przewodniczył arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski, została odprawiona w kościele św. Jadwigi Królowej w Krakowie. - Możemy powiedzieć z całą pewnością: otrzymywał od Boga prawdziwą obfitość łaski i daru sprawiedliwości - mówił o zmarłym arcybiskup Marek Jędraszewski.
Jak dodał, profesor Stanisław Grygiel był wierny i wdzięczny wobec swoich przewodników w wierze: biskupa Jana Pietraszki oraz biskupa Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II. - Życie profesora Stanisława Grygiela było jednym wielkim posługiwaniem autentycznej mądrości zakorzenionej w obiektywnej prawdzie - zaznaczył metropolita krakowski.
Przed liturgią żona profesora Grygiela odebrała z rąk wojewody małopolskiego przyznany filozofowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Profesor został nim odznaczony "za wybitne zasługi dla rozwoju filozofii oraz kultury chrześcijańskiej, za osiągnięcia w działalności naukowej i publicystycznej".
Uroczystości pogrzebowe w Rzymie
W czwartek odbyły się uroczystości pogrzebowe w Rzymie, gdzie przez wiele lat mieszkał profesor Stanisław Grygiel. Podczas mszy żałobnej w kościele Santa Maria in Traspontina homilię wygłosił ksiądz profesor Livio Melina.
REKLAMA
- Kochany Stanisławie, nauczałeś nas tego, co mówił twój mistrz i przyjaciel świętego Jan Paweł II: człowiek nie może żyć bez miłości - mówił.
W nabożeństwie udział wzięli między innymi ambasador Anna Maria Anders, papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, były przewodniczący włoskiego senatu profesor Marcello Pera i członek kilku włoskich rządów profesor Rocco Buttiglione.
Imponujący dorobek naukowy
Profesor Stanisław Grygiel studiował na Papieskim Wydziale Filozofii w Krakowie. Ukończył też studia filologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był studentem i doktorantem Karola Wojtyły. Uzyskał stopień doktora filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1965 roku. Przez 13 lat, do 1980 roku, był redaktorem miesięcznika "Znak".
Potem, na zaproszenie Jana Pawła II, wraz z małżonką Ludmiłą przybył do Rzymu. Wykładał na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Był współzałożycielem Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.
REKLAMA
Pozostawił po sobie wiele prac i książek naukowych, a także wspomnień ze spotkań i współpracy z Karolem Wojtyłą, między innymi "Na ścieżkach prawdy. Rozmowy z Janem Pawłem II".
- "Pytać i czekać na odpowiedź". Właśnie na tym polega szukanie sensu życia?
- Abp Stanisław Gądecki: sprawa obrony życia jest zadaniem wszystkich ludzi sumienia
IAR/ mbl
REKLAMA