Włodkowski: podnosi się prestiż szkolnictwa zawodowego
W lutym do Sejmu ma trafić projekt ustawy o szkolnictwie zawodowym. Wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski powiedział w "Sygnałach Dnia" w Polskim Radiu, że jej celem jest udoskonalenie systemu kształcenia.
2011-02-15, 08:00
Posłuchaj
W projekcie są nowe przepisy, które między innymi dają szkołom zawodowym możliwość przeprowadzania kursów dla dorosłych, kończących się egzaminem zawodowym. Pozwoli to na skrócenie drogi kształcenia i pomoże pracodawcom podnosić kwalifikacje zatrudnionych - zwrócił uwagę Zbigniew Włodkowski. Zdaniem wiceministra, w Polsce podnosi się prestiż szkolnictwa zawodowego, gdyż młodzi ludzie dostrzegają, że technika i szkoły zawodowe są dla nich szansą na zdobycie kwalifikacji i dobrej pracy.
Gość Polskiego Radia odniósł się też do oferty niemieckich izb rzemieślniczych, skierowanej do polskich uczniów. Szkoły zza zachodniej granicy proponują polskiej młodzieży korzystne warunki nauki i wysokie stypendia. Wiceminister edukacji zwrócił uwagę, że na to, by polscy uczniowie mogli być kształceni w niemieckich szkołach, muszą wydać zgodę rodzice. Poza tym strona niemiecka musiałaby zapewnić naszej młodzieży obowiązkową naukę języka polskiego oraz lekcje historii i geografii w języku polskim. Zdaniem wiceminstra, polskie izby rzemieślnicze, zwłaszcza te z województw przy zachodniej granicy, powinny odpowiedzieć na ofertę niemieckich szkół, przyciągając do siebie polskich uczniów. Gość Polskiego Radia zalecał ostrożność w ocenie korzystnych warunków kształcenia, proponowanych przez naszych zachodnich sąsiadów. Zwrócił uwagę, że te warunki wcale nie wydają się tak korzystne uczniom z Niemiec.
IAR/to
REKLAMA