Kobiety w bankowości
W Banku Pekao S.A. ponad 70 procent zatrudnionych to kobiety, dlatego organizacja kładzie duży nacisk na akcje wspierające ich rozwój - zarówno zawodowy, jak i osobisty. Wszystko po to, aby panie czerpały przyjemność z pracy oraz mogły rozwijać swój potencjał - na każdym, wybranym przez siebie polu. Bankowość ma twarz kobiety - można tak to ująć, ponieważ od lat wśród pracowników sektora bankowego dominują panie.
2023-03-08, 13:00
Kiedy ostatni raz byli Państwo w swoim banku by coś załatwić? Wchodzimy na salę gdzie obsługuje się klientów i… praktycznie przy wszystkich stanowiskach czekają na nas kobiety! Czy to znaczy, że panie radzą sobie w bankowości lepiej? Przy okazji święta 8 marca postawiliśmy to sprawdzić.
Bankiem, w którym kobiety stanowią aż 70 procent pracowników jest Polska Kasa Opieki S.A., czyli w skrócie doskonale znany i popularny w Polsce Bank Pekao S.A., ten którego symbolem jest potężny żubr. Dlaczego szczególnie tam chcą pracować panie?
Po pierwsze bank podkreśla, że szansę na karierę ma każdy kto posiada odpowiednie kwalifikacje i chce pracować w nowoczesnym oraz dynamicznym zespole. Płeć nie ma tu żadnego znaczenia i szanse na zatrudnienie są jednakowe dla wszystkich zainteresowanych. Ale rzeczywiście od wielu lat panie przychodzą tam szczególnie chętnie.
Z pewnością jest to spowodowane wiodącą rolą jaką Pekao ma na naszym rynku. Każdy kto interesuje się finansami chce pracować w dużej i solidnej firmie, która daje realne szanse na rozwój oraz awans. Lecz ważne jest też to jak są tu traktowane kobiety. Okazuje się, że zajmują w Pekao aż 57 procent stanowisk menadżerskich. Każda z pań, bez względu na pełnioną rolę, może liczyć na pomoc i wsparcie.
REKLAMA
Świetnym przykładem jest realizowany od dwóch lat program nazwany "Bez cukru". To jeden z najszerzej zakrojonych programów dedykowany pracującym kobietom na całym polskim rynku. Tylko w ostatnim roku wzięło w nim udział 4000 osób!
- Kobiety w naszym banku mają pasję, szeroką wiedzę merytoryczną, są "zawodowe" w tym co robią, osiągają sukcesy, przyciągają do siebie wartościowych ludzi, potrafią zarządzać zespołami i generować wyniki, które są znaczące na rynku. To wszystko zachęca, żeby u nas pracować - tłumaczy Agnieszka Chruściel, Dyrektor Departamentu Klientów Korporacyjnych w Banku Pekao S.A.
Skąd nazwa? "Bez cukru" oznacza, że nawet o najtrudniejszych sprawach mówi się wprost, bez przysłowiowego "lukrowania". Program ma wspierać i inspirować. Został zainicjowany przez Prezes Magdalenę Zmitrowicz, wiceprezesa Zarządu Banku Pekao S.A. nadzorującą Pion Bankowości Przedsiębiorstw. Jak się później okazało, nie tylko z myślą o kobietach.
REKLAMA
"Bez cukru" ma pomagać zarówno w pracy zawodowej, ale także w życiu prywatnym. Uczestniczki programu biorą udział w spotkaniach, wymieniają się doświadczeniem oraz dyskutują z zaproszonymi ekspertami. W 2021 roku Bank Pekao S.A. za program "Bez cukru" otrzymał główna nagrodę w konkursie HR OF CHANGE w kategorii "zarządzanie zmianą".
Spotkania połączone ze szkoleniami mają postać nowoczesnych webinarów. Rozmowy "Bez cukru" dotyczą bardzo wielu dziedzin. Od najnowocześniejszych technologii, co pokazuje, że kobiety nie boją się nowinek cyfrowych XXI wieku, po dyskusje o tym, jak wychowywać dzieci oraz łączyć macierzyństwo z pracą. Porad udzielają psycholodzy, certyfikowani trenerzy i edukatorzy. Bank nawiązał też współpracę z lokalnymi Liderkami. Nowym tematem jest również ekologia. Ciekawostką pozostaje fakt, że na spotkaniach z cyklu "Bez cukru" pojawiają się też… panowie! I jak potwierdzają ankiety, są z tych szkoleń zadowoleni.
- Inicjatywy rozwojowe, których w Pekao jest bardzo wiele, są dostępne dla każdego pracownika. Nie ma tu ograniczenia pod względem płci. To wynika między innymi z jednej z naszych czterech wartości #RAZEM. Szanujemy się nawzajem i realizujemy zadania jako zespół - podsumowuje Agnieszka Chruściel.
Warto też dodać, że Bank Pekao jako pierwszy wśród polskich spółek giełdowych został zakwalifikowany już w 2019 roku do indeksu Bloomberg Gender-Equality Index, który wyróżnia spółki giełdowe z całego świata za poszanowanie zasady równości płci.
REKLAMA
Artykuł i podcast powstał we współpracy z Bankiem Pekao S.A.
REKLAMA