Świętujemy Dzień Radia. Polskie Radio przygotowało specjalne programy
11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia. Jego celem jest podkreślenie roli tego środka przekazu w naszym życiu. Radio, choć ma wielu konkurentów, wciąż ma największy zasięg, dociera do najodleglejszych zakątków globu. Służy komunikacji, edukuje i bawi. Pełni ważną funkcję jako środek wczesnego ostrzegania o zagrożeniach i katastrofach, a także przekazu informacji o nadchodzącej pomocy.
2023-04-11, 03:51
Data nie jest przypadkowa - to właśnie 11 kwietnia w 1923 roku Stowarzyszenie Radiotechników Polskich przyjęło dokument, w którym zawarło swoje opinie na temat wytycznych do ustawy radiotelegraficznej. Był to ważny krok na drodze rozwoju polskiej radiofonii.
Programy w Polskim Radiu
W Dniu Radia Program 1 Polskiego Radia w audycji "Noc z reportażem" zaprasza do wysłuchania dwóch reportaży. Przypomni materiał Ewy Szkurłat pt. "Zostawił dwie róże", a także "Magię głosu" autorstwa Ewy Michałowskiej.
"Zostawił dwie róże" Ewy Szkurłat to reportaż o generale Bronisławie Kwiatkowskim. Zajmował on jedno z najważniejszych stanowisk w armii. Odpowiadał za pokojowe i bojowe operacje Wojska Polskiego, za bezpieczeństwo żołnierzy służących w polskich kontyngentach wojskowych.
Generał Bronisław Kwiatkowski był pierwszym żołnierzem, który na czerwonym berecie nosił cztery gwiazdki. Pierwszym polskim oficerem, który zakończył studnia podyplomowe w Akademii Dowodzenia Bundeswehry w Hamburgu w Niemczech. Choć był żołnierzem jeszcze w Układzie Warszawskim - to pierwszy raz przekroczył granicę z Rosją lecąc do Smoleńska. Biegle władał językiem rosyjskim, angielskim i niemieckim. Awanse zawdzięczał swojemu profesjonalizmowi, a nie łasce polityków. 4.04.2017 roku odbyła się ekshumacja jego szczątków. Była to 18. ekshumacja przeprowadzona w związku ze śledztwem ws. katastrofy smoleńskiej.
REKLAMA
"Magia głosu" Ewy Michałowskiej, reportażystki Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, która odeszła rok temu. To laureatka wielu nagród, w tym Złotego Mikrofonu.
Przypomnimy audycję naszej radiowej Koleżanki. To reportaż "Magia głosu" sprzed dwóch lat, opowiadający o ważnych postaciach rozgłośni. W reportażu Ewy Michałowskiej mistrzowie języka polskiego - lektorzy: Maciej Gudowski, Andrzej Krusiewicz, Maciej Herrmann i Janusz Kilański oraz aktor Krzysztof Gosztyła - opowiadają o tym, jak trafili do radia i na czym polega ich praca. Są ludzie, o których możemy powiedzieć, że mają w sobie to "coś". Magię, siłę. Hipnotyzują, wzbudzają zaufanie. Ich głos przyciąga i pochłania bez reszty naszą uwagę.
Na "Noc z reportażem" Radiowa Jedynka zaprasza w godz. 1.10-3.00.
Program 2 Polskiego Radia
W Dniu Radia w audycji "Wybieram Dwójkę" będzie mowa o roli radiofonii w promowaniu muzyki. Okazją do tego będą dwa wyjątkowe koncerty, o których opowiedzą nasi goście.
Pierwszy z nich - koncert symfoniczny pt. "Palester - Górecki - Lutosławski" - będzie miał miejsce 14 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Zabrzmią tam "Trzy utwory w dawnym stylu" Henryka Mikołaja Góreckiego, "Concertino" Romana Palestra i "Mała suita" Witolda Lutosławskiego - trzy działa współczesnych kompozytorów, które łączy inspiracja muzyką dawną. Zaprezentuje je Krzysztof Garstka (klawesyn) oraz Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej pod batutą Dawida Runtza, jej pierwszego dyrygenta, który będzie naszym gościem.
Drugi koncert odbędzie się 15 kwietnia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Nasz gość - Hubert Zemler - perkusista, kompozytor, improwizator - wraz z Orkiestrą Kameralną miasta Tychy "Aukso" zaprezentuje swój "Poemat toksyczny. Utwór na metalofon amplifikowany, perkusję i orkiestrę smyczkową miał premierę w październiku podczas festiwalu Auksodrone. Był również transmitowany na antenie radiowej Dwójki.
REKLAMA
Na audycję "Wybieram Dwójkę" w godz. 16.00-17.30 zaprasza Jakub Kukla.
Oferta radiowej Czwórki
Z okazji Dnia Radia w Czwórce przez cały dzień będą muzyczne prezenty dla słuchaczy, czyli wydane przez Czwórkę płyty artystów debiutujących w "Będzie Głośno!". Albumy będą rozdawane przez cały dzień w audycjach.
W "Muzycznym Lunchu" po godz. 13.00 pojawi się wyjątkowy gość - Barbara Wrońska, która sięgnęła po repertuar polskich piosenkarek z lat 50. i 60. Artystka wyjaśni dlaczego zdecydowała się na właśnie taki repertuar, co takiego urzekło ją w piosenkach takich pań, jak Sława Przybylska, Ludmiła Jakubczak czy Maria Koterbska?
Dla fanów Czwórki na Facebooku przygotowano zabawę, w której do zdobycia będą upcyklingowe plecaki, powstałe z baneru reklamowego Czwórki.
Tuż po 21.15 Czwórka zaprasza na reportaż Anny Juśkiewicz (PR Katowice) "Stefan Kudelski - geniusz z Polski". 26 stycznia minęła 10. rocznica śmierci Stefana Kudelskiego. To kultowa postać dla ludzi radia i tych, którzy pracują z dźwiękiem. Przed laty cały świat reporterski chciał korzystać z analogowego magnetofonu "Nagra".
Radiowcy doczekali się również jego cyfrowej wersji. Twórca "Nagry" żył i pracował na emigracji w Szwajcarii. Tam zmarł w 2013 roku. Jego magnetofon to legenda nie tylko radiofonii i produkcji filmowych. Nagrał m.in. Neila Armstronga na Księżycu i jego słynne zdanie - "That’s one small step for man, one giant leap for mankind" (to jest mały krok dla człowieka, a olbrzymi dla ludzkości). Nie bez powodu nazywano go królem życia. Potrafił z niego czerpać jak mało kto. Inteligenckie pochodzenie i koneksje rodziców zapewniły mu wyjątkowy start, ale na własny sukces zapracował już sam. Osiągnięcia w elektronice przyniosły mu fortunę i mnóstwo nagród, w tym cztery Oscary i dwie nagrody Emmy.
REKLAMA
dz/IAR
REKLAMA