Polska mogła wejść do programu F-35 już w 2011 r. Wiceszef MON: ówcześnie rządzący nie skorzystali z tego

2023-04-14, 17:37

Polska mogła wejść do programu F-35 już w 2011 r. Wiceszef MON: ówcześnie rządzący nie skorzystali z tego
Pierwsze samoloty Lockheed Martin F-35 trafią do polskich pilotów w przyszłym roku - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Foto: BlueBarronPhoto/ Shutterstock

- Już w 2011 r. mieliśmy możliwość wejścia do programu F-35. Jednak ówcześnie rządzący nie skorzystali z tego. To nie powinno było się zdarzyć. Dziś bylibyśmy w zupełnie innej sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Pierwszy F-35 Lightning II od Lockheed Martin dla Polskich Sił Powietrznych formalnie wszedł do produkcji na linii montażowej płatowca centralnego F-35 w mieście Marietta w stanie Georgia - poinformował producent samolotów, firma Lockheed Martin. Na wydarzenie zaproszono premiera Mateusza Morawieckiego.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że samoloty F-35 znajdą się w wyposażeniu Wojska Polskiego w 2024 r. - Pierwsze egzemplarze z biało-czerwoną szachownicą będą użytkowane na terenie USA. Program zakłada, że piloci szkolą się na własnych statkach powietrznych. Są już po intensywnych treningach na symulatorach. Kolejnym etapem jest szkolenie na właściwych maszynach w USA - powiedział Wojciech Skurkiewicz.

Nie wykluczył też, że w wyposażeniu Wojska Polskiego znajdą się też samoloty F-22 Raptor. - Jeśli USA wydadzą zgodę, że będą je eksportować. Na razie te maszyny są w wyłącznym wyposażeniu armii USA - tłumaczył Skurkiewicz.

Podczas wizyty w USA premier Mateusz Morawiecki zabiegał o to, aby Polska stała się miejscem serwisu czołgów Abrams na Europę. - To jest bardzo prawdopodobne, nawet naturalne. Polska będzie miała największą flotę tych czołgów w Europie. Budujemy wielkie magazyny na wypadek rozwinięcia obecności wojsk USA na wschodniej flance NATO. Amerykanie będą korzystali ze sprzętu zdeponowanego w tych magazynach. Serwis i obsługa powinny się odbywać w Polsce, bo trzeba też brać pod uwagę koszty. Zyskujemy na współpracy z Amerykanami. Baterie Patriot są zintegrowane z polskimi pojazdami Jelcz. Większość sprzętu będzie na tej samej platformie, również wyrzutnie HIMARS - powiedział Wojciech Skurkiewicz.

- Żałuję jednego. Już w 2011 r. mieliśmy możliwość wejścia do programu F-35. Jednak ówcześnie rządzący nie skorzystali z tego. To nie powinno było się zdarzyć. Dziś bylibyśmy w zupełnie innej sytuacji - podsumował wiceszef MON.

Posłuchaj

Wojciech Skurkiewicz gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 13:11
+
Dodaj do playlisty

Polska kupiła 32 samoloty F-35A w styczniu 2020 r. Zgodnie z obecnym harmonogramem pierwsze F-35 dla Polski zostaną dostarczone polskim Siłom Powietrznym w 2024 r., a dostawy będą kontynuowane do 2030 r. Pierwsze polskie F-35 dotrą do Bazy Lotniczej w Łasku w 2026 r. Polska zabiega o przyspieszenie tych terminów dostaw.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony narodowej)

Data emisji: 14.04.2023

Godzina emisji: 16.35

PR24/jt

Polecane

Wróć do strony głównej