Dziś ostatni dzień Kongresu Pamięci Narodowej. Debaty o polityce i edukacji historycznej
W ostatnim dniu "Kongresu Pamięci Narodowej" odbędzie się kilka debat poświęconych pielęgnowaniu pamięci historycznej przez organizacje pozarządowe, społeczników i młodzież. Wydarzenie organizowane przez IPN na Stadionie Narodowym ma na celu podjęcie debaty dotyczącej polityki i edukacji historycznej, a także ma pokazać najróżniejsze przedsięwzięcia zawiązane z prezentowaniem naszej historii. Polskie Radio jest patronem medialnym Kongresu.
2023-04-15, 06:05
Adam Lewandowski z Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że jedna z debat "Sztafeta pokoleń - przekazywanie pamięci i formacja kolejnych generacji Polaków przez organizacje społeczne" będzie poświęcona procesom inspiracji pokoleń do patriotycznych postaw.
- Celem tego spotkania jest pokazanie, w jaki sposób trwała idea niepodległościowa w kolejnych pokoleniach, dlaczego współczesna młodzież wstępuje do Wojsk Obrony Terytorialnej, czy działa społecznie na rzecz upamiętniania najnowszej historii Polski, a dlaczego na przykład obecni kombatanci ruszyli do walki podczas II wojny światowej - wskazał.
Dodał, że organizatorzy debaty chcą pokazać, jak sztafeta pokoleń trwa i jak przekazywana jest pałeczka niepodległościowa. W debacie wezmą udział weterani II wojny, działacze opozycji antykomunistycznej, a także młodzież.
Kongres Pamięci Narodowej
Z kolei dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Filip Musiał weźmie udział w debacie "Dziedzictwo i fenomen Solidarności oraz opozycji antykomunistycznej lat 70. i 80. XX wieku". Historyk wyjaśnił, że podczas debaty przede wszystkim będzie chciał przypomnieć, że Solidarność była największym fenomenem w całym bloku państw komunistycznych.
REKLAMA
- Mieliśmy do czynienia z formalnie ze związkiem zawodowym, a faktycznie z olbrzymim ruchem społecznym, co moglibyśmy pewnie uznać za tworzące się społeczeństwo obywatelskie w sercu komunistycznego bloku, które miało w sobie potencjał zmiany dziejów - zaznaczył. Dodał, że Solidarność była czymś, co zaczęło kruszyć żelazną kurtynę i dało ludziom przekonanie, że komunizm nie musi być trwały.
- Minister Rau: czekamy na politykę Niemiec opartą o empatię wobec interesów własnych sojuszników
- Reparacje wojenne. Wiceszef MSZ: uchwała zamknęłaby dywagacje o ich rzekomym zrzeczeniu się przez Polskę
Filip Musiał powiedział też, że podczas debaty poruszona będzie kwestia dziedzictwa Solidarności, jakim było poczucie wspólnoty ponad podziałami. - W działania Solidarności zaangażowane było, jak się szacuje, do dziesięciu milionów ludzi. Byli to ludzie, których połączył jedne cel - próba wyzwolenia się spod wpływów reżimu komunistycznego. Potrafili działać razem, pomimo tego, że dzieliło ich bardzo wiele: poglądy polityczne, kwestie ideowe, ale ten cel - próba obalenia systemu komunistycznego - miał moc łączenia tej obywatelskiej wspólnoty - wskazał historyk i dodał, że takiej postawy brakuje dziś w społeczeństwie.
Pełny program ostatniego dnia Kongresu można znaleźć na stronie internetowej kongrespamiecinarodowej.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Oprócz debat zaplanowano pokaz filmów w ramach festiwalu filmów o totalitaryzmach "Echa Katynia" i zwiedzanie wystawy IPN.
REKLAMA
Posłuchaj
ng/IAR
REKLAMA