Wystawa "Pamięć 1943" w galerii Kordegarda

Wystawa konfrontuje Raport Stroopa, najsłynniejsze fotograficzne świadectwo Zagłady, ze zwykłymi przedmiotami z piwnic zniszczonych kamienic przy ul. Miłej 18 i Miłej 20 wydobytymi podczas badań archeologicznych w 2022 roku. O wystawie "Pamięć 1943" mówili w Polskim Radiu 24: prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury oraz Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz, koordynatorka wystawy.

2023-04-16, 07:55

Wystawa "Pamięć 1943" w galerii Kordegarda
Wystawa "Pamięć 1943" w galerii Kordegarda. Foto: fb.com/1943pl

Od 31 marca do 7 maja w warszawskiej galerii Kordegarda można oglądać wystawę pt. "Pamięć. 1943", przygotowaną wspólnie przez Muzeum Getta Warszawskiego i Narodowe Centrum Kultury w związku z 80. rocznicą Powstania w Getcie.  Ekspozycja prezentuje bezcenny dokument: Raport Stroopa, który będzie jednym z najważniejszych eksponatów powstającego muzeum, oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta.

Wystawa składa się w dwóch części. Wewnątrz Kordegardy, Galerii Narodowego Centrum Kultury prezentowany jest unikalny dokument opisujący tragedię getta w formie tekstu i liczb, ilustrowany licznymi zdjęciami z okresu powstania.

Raport, przygotowany przez dowodzącego niemieckimi siłami likwidującymi getto, Jürgena Stroopa dla Heinricha Himmlera, zawiera opis działań i dzienne meldunki, statystyki oraz 52 czarno-białe fotografie, które przez lata kształtowały pamięć wizualną o powstaniu, stając się również świadectwem zbrodni.

Przeciwstawione raportowi obiekty: zniszczone naczynia, potłuczone talerze, elementy sprzętów czy domowych urządzeń, przedmioty życia religijnego (kubek do obmywania rąk), guziki, łyżki, fragmenty dziecięcego wózka stają się transferem pamięci o dawnych mieszkańcach getta. Z wydobytych ponad dwóch tysięcy rzeczy na wystawie pokazujemy ponad trzydzieści grup obiektów, które przeszły już proces zachowawczy, konserwatorski.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Rafał Wiśniewski i Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz (Polskie Radio 24 / Kulturalnie na temat) 23:22
+
Dodaj do playlisty

Współczesnym odniesieniem do sprawozdania Stroopa są rysunki wybitnej polskiej artystki Zofii Lipeckiej, powstałe na podstawie zdjęć z raportu i fotografie architektoniczne Marcina Czechowicza. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość łączą głos Zofii Majewskiej - córki Henryka i Racheli Kroszczorów, której dzieciństwo i młodość związane były ze Szpitalem Bersohnów  i Baumanów - przyszłą siedzibą Muzeum Getta Warszawskiego.

Plakat wystawy "Pamięć. 1943" Plakat wystawy "Pamięć. 1943"
Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Kulturalnie na temat"

REKLAMA

Prowadzący: Katarzyna Cygler

Gość: prof. Rafał Wiśniewski, Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz

Data emisji: 15.04.2022

Godzina emisji: 23.35

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej