Surowsze kary za szpiegostwo w Polsce. Żaryn: projekt zmian oceniam pozytywnie

- Pozytywnie oceniam projekt zaostrzający kary za szpiegostwo i działania dezinformacyjne. Jest potrzeba zmiany i zwiększania sankcji za działalność szpiegowską - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

2023-04-19, 07:26

Surowsze kary za szpiegostwo w Polsce. Żaryn: projekt zmian oceniam pozytywnie
Surowsze kary za szpiegostwo w Polsce. Żaryn: projekt zmian oceniam pozytywnie. Foto: PAP/Albert Zawada

W rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" Żaryn - sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej i zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych - odniósł się do kwestii złożonego w Sejmie projektu noweli Kodeksu karnego, zwiększającego kary za szpiegostwo.

Jak wskazuje "GPC", obecnie kara za udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce wynosi od roku do maksymalnie 10 lat więzienia. Rozwiązania zawarte w projekcie m.in. przewidują podniesienie minimalnego wymiaru kary do 5 lat, bez górnej granicy. Dla organizatorów działalności obcego wywiadu kara ma wzrosnąć z przedziału 5-25 lat pozbawienia wolności do przedziału 10 lat-dożywocie.

Kara za dezinformację

W projekcie - według proponowanych zmian - karana ma być dezinformacja prowadzona w związku z działalnością szpiegowską. Jak wskazuje "GPC", chodzi o karę więzienia "na czas nie krótszy niż 8 lat". Projekt wskazuje, że mowa o "rozpowszechnianiu nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji, mających na celu wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Rzeczypospolitej Polskiej, innego państwa lub organizacji międzynarodowej".

- Projekt zwiększający kary za szpiegostwo oceniam pozytywnie. Mamy do czynienia z potrzebą zmiany i zwiększenia restrykcji i sankcji związanych z tą kategorią przestępczości. Szpiegostwo nadal jest jednym z najbardziej poważnych zagrożeń dla polskiego państwa - stwierdził w rozmowie z "GPC" Żaryn.

REKLAMA

Duża aktywność obcych wywiadów 

Wskazał, że "w ostatnim roku ta aktywności obcych wywiadów przeciwko Polsce była dużo większa i wyższa niż wcześniej".

- Również pozytywnie oceniam ten zapis, który mówi, że dezinformacja prowadzona na zlecenie obcych służb będzie karana wyżej, czyli od ośmiu lat pozbawienia wolności. To jest aktywność, którą rzeczywiście widzimy w ostatnich latach. Szereg działań wywiadu Rosji i Białorusi koncentruje się nie tylko na prowadzeniu typowego wywiadu, czyli zbieraniu informacji, ale również na prowadzeniu działań dezinformacyjnych - powiedział Żaryn.

Polityk ocenił, że "tego typu przepisy na pewno pozwolą lepiej ścigać tego typu przestępczość. "Gazeta Polska Codziennie" cytuje również wypowiedź wiceszefa sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, posła PiS Piotra Kalety. - Ten projekt jest bardzo potrzebny. W tej chwili jesteśmy w sytuacji wojennej i każdy zdrajca, który przyczyni się do tego, że nasze bezpieczeństwo będzie zagrożone, powinien być traktowany jak najgorszy złoczyńca - stwierdził polityk PiS.

Przedstawicielem wnioskodawców projektu jest wiceszef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Jarosław Krajewski (PiS). Tekst jeszcze nie jest drukiem sejmowym - przed nadaniem mu numeru został w poniedziałek skierowany do opinii Biura Legislacyjnego i do opinii Biura Analiz Sejmowych pod kątem zgodności z prawem UE.

REKLAMA

Czytaj też:

"Gazeta Polska Codziennie"/PAP/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej