more_horiz
Wiadomości

Rosja zrzuca odpowiedzialność na Zachód. Żaryn: chce przypisać Polsce winę za cierpienia Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 12:20
 - Celem Rosji jest przypisanie Zachodowi, w tym Polsce, odpowiedzialności za m.in. zniszczenia wojenne i cierpienia Ukraińców – wskazał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Stanisław Żaryn
Stanisław ŻarynFoto: PAP/Albert Zawada

- Propaganda Rosji zwiększa nacisk na kształtowanie fałszywego obrazu wojny na Ukrainie. Głównym celem Rosji jest przypisanie Zachodowi, w tym szczególnie Polsce, odpowiedzialności za genezę, eskalację i przebieg wojny oraz za zniszczenia wojenne i cierpienia Ukraińców - przekazał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jego zdaniem, propaganda Federacji Rosyjskiej "stara się sterować wnioskami opinii publicznej tak, aby wywoływać wrażenie, że przy niezachwianej determinacji Rosji do osiągnięcia swoich celów na Ukrainie pomoc zaatakowanemu państwu jest bezzasadna i prowadzi tylko do eskalacji działań zbrojnych".

Rosja kontynuuje taktykę zastraszania

- Dodatkowym celem informacyjnym prowadzonych przez Rosję działań informacyjnych jest wzbudzenie u zachodnich decydentów myśli o konieczności rozpoczęcia debaty nt. rozmów pokojowych na linii Kreml-Kijów" - podkreślił Żaryn.
Dodał, że rosyjska propaganda kontynuuje także taktykę zastraszania społeczeństw Zachodu wizją użycia broni atomowej.

- Temu podporządkowana była niedawna decyzja W. Putina, wsparta działaniami propagandowymi reżimu w Mińsku, o rozmieszczeniu broni nuklearnej na Białorusi - zaznaczył.

Według Żaryna, "propaganda reżimu Łukaszenki kontynuuje kształtowanie fałszywego obrazu Białorusi jako państwa, którego bezpieczeństwo ustrojowe i terytorialne jest zagrożone, zwłaszcza przez Polskę, ale także przez Ukrainę".

- Białoruski system dezinformacji wykorzystuje wszelkie doniesienia związane np. z planami modernizacji Sił Zbrojnych RP, czy zabezpieczeniem przez Ukraińców granicy z Białorusią do utrwalania tego kłamliwego obrazu - wskazał.

Dodał, że "w serwisach społecznościowych w infosferze RP kontynuowana jest dyskredytacja Rządu w oparciu o selektywnie dobierane, tylko negatywne informacje/doniesienia". - Wpisuje się ona w działania z zakresu marketingu politycznego, ale jest jednocześnie zbieżna z celami aparatu wpływu FR - stwierdził Żaryn.

Agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 r.

Czytaj także:

PAP/IAR/in.

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także