Eksperci: otwarcie na niepełnosprawnych i starszych to cywilizacyjne wyzwanie dla państwa i społeczeństwa
Państwo musi zapewniać opiekę takim osobom, ale też rynek ich potrzebuje. Wobec starzenia się populacji są niezbędne na rynku pracy, a to wymaga ułatwień w transporcie, dostosowania warunków zatrudnienia czy samodzielnego mieszkania - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Piotr Bartkiewicz z Pekao SA.
2023-04-20, 10:00
Goście audycji odnieśli się do programu "Dostępność Plus" który obchodzi właśnie swoje 5-lecie. Jego celem jest kompleksowe podejście do zagadnień dostępności. Chodzi o zapewnienie dostępu do dóbr, usług, możliwość udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Zalicza się do niech osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby starsze, które także mają jakieś dysfunkcje związane z wiekiem. W latach 2018-2015 na program "Dostępność Plus" jest przeznaczone 23 mld zł z funduszy europejskich ale także ze środków krajowych w tym z budżetu państwa, budżetów samorządów oraz PFRON.
To element KPO
Temat jest również przedmiotem zainteresowania Komisji Europejskiej, stanowi jeden ze społecznych punktów Krajowego Planu Odbudowy. Konkretne programy ułatwiające życie lub aktywizujące osoby, których dostępność w wskazanych sferach życia jest wspierana to "Aktywność, Samodzielność, Mobilność", "Aktywni Plus", "Senior Plus" czy całe spektrum zagadnień ekonomii społecznej. W Polsce jest ok. 3 mln osób z niepełnosprawnościami, seniorów ok. 10 mln.
To wymaga dużych inwestycji
- Dostępność to ogromne wyzwanie dla państwa, a potrzeby inwestycyjne są bardzo duże chociażby w zakresie infrastruktury transportowej. O się dzieje, ale idzie to zbyt wolno – powiedziała Agnieszka Durlik.
W jej ocenie należało znacznie więcej wagi przykładać do edukacji dzieci już od najwcześniejszych lat w przedszkolu czy szkole. W opinii ekspertki na etapie zatrudnienia osoby niepełnosprawne w ogóle kojarzą się w zasadzie tylko z PRFON. Najczęściej osoby z niepełnosprawnościami zatrudniane w największych firmach, gdzie ich praca jest przez PFRON wspierana, co stanowi dla firm pewną optymalizację kosztową. W większości zakładów pracy nie ma nawet łazienek dostosowanych do potrzeb np. osób na wózku.
REKLAMA
Firmy nie doceniają takich pracowników?
W opinii Piotra Bartkiewicza nasi przedsiębiorcy zbyt rzadko są gotowi ponosić nakłady związane z potrzebami osób z niepełnosprawnościami.
- Nie mamy jednak wyboru. Funkcjonujemy przy bardzo ciasnym rynku pracy i takich pracowników potrzebujemy. Mimo to osoby z niepełnosprawnościami są mniej chętnie zatrudniane. Częściowo to kwestia stereotypów lub barier psychologicznych, ale częściowo to właśnie niechęć do większych kosztów bieżących i dodatkowych inwestycji, które należałoby poczynić. Paradoksalnie pomóc tu może pandemia COVID-19 i samo rozszerzenie pracy zdalnej. Jest wiele osób, które nie są w stanie codziennie wychodzić do pracy, a praca w niepełnym wymiarze, nie jest w Polsce zbyt dobrze zorganizowana, uregulowana, a nawet popularna - mówił Piotr Bartkiewicz.
Wspieranie dostępności, w tym do rynku pracy, osób z niepełnosprawnościami i seniorów określił mianem "kwestii cywilizacyjnej". Zauważył, że już wiele się w Polsce zmieniło na dobre, ale jeszcze dużo musimy zrobić, także ze względu na szarzenie się populacji.
Problemem są mieszkania dla niepełnosprawnych
Ekspert Pekao SA zwrócił też uwagę na kwestie samodzielnego mieszkania osób z niepełnosprawnościami oraz starszych, które postrzegają to jako kluczowy czynnik umożliwiający im samodzielne życie, pracę, relacje.
REKLAMA
- Te osoby po prostu nie będą wchodzić na czwarte piętro po schodach – stwierdził Piotr Bartkiewicz.
W jego opinii niestety trudno jednak sobie wyobrazić zapewnienie przez państwo mieszkań wszystkim osobom niepełnosprawnym, które byłyby w stanie z tego korzystać. To także rola samorządów, ale dla zbyt wielu z nich jest to jeszcze trudniejsze ze względów finansowych. Próbować jednak trzeba.
Agnieszka Durlik wspomniała też o nowym rozwiązaniu zaproponowanym przez rząd, a umożliwiającym zarobkowanie przez rodziny osób z niepełnosprawnościami.
- Opieka członków rodzin na niepełnosprawnymi jest w pewnym sensie odciążeniem państwa od jego obowiązków. Mam niewiele ośrodków dziennej pomocy dla niepełnosprawnych i starszych. Dlatego opiekunowie ci nie powinni być ograniczani w ich rozwoju, w wykonywaniu pracy, która przecież daje państwu podatki, ubezpieczenia itd. – powiedziała Agnieszka Durlik.
REKLAMA
Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.
Posłuchaj
PR24/Anna Grabowska/SW
REKLAMA